Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finansowanie partii. Janusz Piechociński mówi o psuciu systemu

0
Podziel się:

Nie czas ludzi napuszczać na siebie i zachęcać do tego, żeby wydali sobie bitwę w ramach nieustającej od 2005 r. kampanii polsko-polskiej agresji, czy rywalizacji - mówił Piechociński.

Finansowanie partii. Janusz Piechociński mówi o psuciu systemu
(Jan Bielecki/East News)

Obecny system finansowania partii politycznych z budżetu jest psuty poprzez _ mechanizm ciągłej kampanii wyborczej _ oraz przez niektóre ugrupowania dokonujące nieracjonalnych wydatków - uważa wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński,

Na konferencji prasowej w Płocku Piechociński był pytany o przygotowany przez PO projekt ustawy zakładający likwidację finansowania partii politycznych z budżetu. Szef PSL ocenił, że działający obecnie system psują niektóre ugrupowania, które w sposób nieracjonalny wydają pieniądze otrzymywane z budżetu państwa. Według niego, to te partie powinny zmienić sposób wydatkowania funduszy.

Piechociński nie wymienił wprost nazw ugrupowań, które jego zdaniem powinny naprawić swój sposób wydawania pieniędzy, ale z kontekstu jego wypowiedzi wynikało, że chodzi m.in. o PO i PiS. - _ Jeżeli istotą jest ośmieszenie mechanizmu cygar, boisk, sukienek i garniturów, jeśli system się ośmieszył poprzez finansowanie ochrony prezesa, to przepraszam, może nie zmieniajmy systemu tylko pozbądźmy się błędów i skłonności, żeby w sposób irracjonalny, działający na obywateli jak płachta na byka, korzystać z tych środków, które asygnuje budżet _ - powiedział Piechociński.

Jego zdaniem, obecny system finansowania partii politycznych jest psuty przede wszystkim przez _ mechanizm ciągłej kampanii wyborczej _. _ - Tablice, banery, wielkie kongresy, wielkie sale, zloty. To wszystko kosztuje. Współudział w różnych marszach, przemarszach, w których funduje się autobusy _ - wyliczał Piechociński. I pytał: _ Mamy w tym roku wybory, żeby z taką intensywnością prowadzić kampanię każdego dnia? _.

Prezes PSL zaapelował jednocześnie, by ci, którzy - jak to określił - _ z taką łatwością chcą burzyć ten system albo z taką łatwością ośmieszają ten system rożnymi nieracjonalnymi wydatkami _ wyłożyli _ karty na stół _, ujawniając m.in., na jakich politologów, socjologów, na jakie sondaże, badania i ekspertyzy wydają pieniądze i dlaczego.

_ - Nie może być tak, że socjolog, politolog czy wybitny dziennikarz, jako komentator, biorąc pieniądze od partii gra rolę neutralnego obserwatora. To wymaga uczciwego przedstawienia przed ludźmi _ - powiedział Piechociński.

Przygotowany przez PO projekt ustawy ma trafić wkrótce do Sejmu. Do jej uchwalenia potrzebne jest poparcie części opozycji. Z dotychczasowych deklaracji przedstawicieli klubów wynika, że rozmawiać w tej sprawie chce RP, wyrobionej opinii nie ma SP, a pozostałe kluby, w tym PSL, mówią zdecydowane _ nie _.

PO proponuje m.in. wykreślenie ze źródeł dochodów partii politycznych subwencji i dotacji. W ustawie o partiach politycznych miałby pozostać jedynie zapis, według którego _ majątek partii politycznej powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów z majątku _.

Szef PSL, nawiązując do niedawnych zjazdów PO i PiS, ocenił, że _ dzisiaj trzeba wspólnotę narodową odradzać, wzmacniać, a nie rozdzielać _. _ - PSL i ja osobiście mówimy bardzo wyraźnie: nie czas ludzi napuszczać na siebie i zachęcać do tego, żeby wydali sobie bitwę w ramach nieustającej od 2005 r. kampanii polsko-polskiej agresji, czy rywalizacji _ - mówił Piechociński.

W jego opinii, obecnie jest czas, by środowiska polityczne, nawet wzajemnie niechętne i rywalizujące _ w bardzo radykalnej przestrzeni _ powiedziały _ co są w stanie zrobić z innymi środowiskami, razem, ze sobą i dla siebie, a nie obok siebie czy przeciwko sobie _.

_ - Zapowiadam, że my w scenariusz konfrontacyjnej walki się nie wpiszemy. Poprzez samorząd, organizacje, aktywność obywatelską będziemy umacniać to, co nazywamy społeczeństwem obywatelskim _ - dodał szef ludowców.

Wicepremier i minister gospodarki spotkał się w Płocku z przedstawicielami zarządów PKN Orlen - największej spółki paliwowej w kraju oraz New Holland - producenta kombajnów zbożowych. Piechociński rozmawiał też z władzami powiatu płockiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Zniosą finansowanie partii? Większość... _ To z mojej strony nie jest tylko manifestacja, tylko kolejna próba, mam nadzieję, że tym razem skuteczna, przeprowadzenia tego w głosowaniu, tak, aby podatnik nie był przymusowo obciążany datkiem na partie polityczne _- mówi premier.
Szczegóły raportu na temat OFE. Wiadomo, kiedy je poznamy Według Janusza Piechocińskiego trzeba rozstrzygnąć jak najszybciej, kto i w jaki sposób będzie wypłacał emerytury.
Jest projekt ustawy w sprawie subwencji Pomysł likwidacji finansowania partii z budżetu popierają zarówno Ruch Palikota, jak i Solidarna Polska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)