Notowania

finansowanie partii
22.06.2012 07:17

Finanse partii w 2012 r.: konwencje, projekty ustaw i spłata długów

Przygotowywanie projektów ustaw,wynagrodzenia dla pracowników, spłacanie długów i Fundusz Ekspercki - to niektóre z wydatków partii parlamentarnych w 2012 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przygotowywanie projektów ustaw, organizacja konwencji i imprez, wynagrodzenia dla pracowników, spłacanie długów i Fundusz Ekspercki - to niektóre z wydatków partii parlamentarnych w 2012 roku.

Platforma Obywatelska od początku tego roku do końca maja wydała z subwencji budżetowych ok. 5,5 mln zł m.in. na wynagrodzenia (ok. 3,7 mln zł) oraz na materiały i energię(216 tys. zł) - poinformował skarbnik PO Łukasz Pawełek. Dodał, że PO wnioskowała w tym roku o wypłatę subwencji w wysokości około 17,7 mln zł.

Prawo i Sprawiedliwość wydało w pierwszym kwartale tego roku ok. 4 mln zł. Skarbnik tej partii Stanisław Kostrzewski powiedział, że PiS otrzymał niedawno pierwszą transzę subwencji za 2012 rok - ok. 4,1 mln zł. Kostrzewski nie chciał jednak powiedzieć, na co partia wydała te środki.

Pierwszą transzę subwencji za ten rok - w wysokości niecałych 2 mln zł - otrzymał już także Ruch Palikota. Skarbnik klubu sejmowego RP Maciej Mroczek powiedział, że całość subwencji - jaką ma otrzymać w 2012 r. formacja Janusza Palikota - wynosi 7,5 mln zł. Według Mroczka, w tym roku Ruch wydał już około 1 mln zł - m.in. na sprawy organizacyjne oraz prace związane z przygotowywaniem ustaw.

Polskie Stronnictwo Ludowe w 2012 roku powinno otrzymać ok. 6,3 mln zł subwencji - powiedziała PAP księgowa PSL Kamila Kurlej. Dodała, że w tym roku do kasy partii wpłynęła czwarta rata subwencji za ubiegły rok - ok. 1,8 mln zł oraz pierwsza za ten rok - ok. 1,5 mln zł.

Według Kurlej, głównym wydatkiem Stronnictwa jest dług wraz z odsetkami, który partia spłaca Skarbowi Państwa (to kara za błąd księgowy z wyborów z 2001 r.). Co trzy miesiące ludowcy muszą odprowadzać z tego tytułu ponad 1 mln zł. Pozostałą część subwencji pochłaniają m.in. czynsze za budynki zajmowane przez partię, wynagrodzenia pracowników, Fundusz Ekspercki i inne bieżące wydatki.

Na konto SLD wpłynęły w tym roku dwie kwartalne raty subwencji - czwarta za ubiegły w wysokości ok. 1,7 mln zł oraz pierwsza za 2012 rok - ok. 1,5 mln zł. Skarbnik Sojuszu Kazimierz Karolczak poinformował, że główne wydatki partii w 2012 roku to: organizacja konwencji i imprez (618 tys. zł), Fundusz Ekspercki (199 tys. zł), koszty administracyjne - biura, usługi (ok. 1,4 mln zł) oraz zużycie materiałów i energii (14 tys. zł).

Subwencji nie otrzymała Solidarna Polska, która nie startowała w wyborach parlamentarnych w 2011 r. Formacja powstała już po wyborach po tym, jak grupa posłów - którzy weszli do Sejmu z list PiS - opuściła szeregi tej partii.

Według szefa klubu SP Arkadiusza Mularczyka z racji tego, że partii nie przysługują subwencje z budżetu, ciężko mówić o jej finansach. Podkreślił, że działalność SP w dużej mierze opiera się na klubie parlamentarnym. Jak dodał, _ w niedalekiej przyszłości _ partia podejmie decyzje odnośnie składek członkowskich i ich wysokości.

Wysokość subwencji dla partii zostanie ostatecznie potwierdzona po decyzji Państwowej Komisji Wyborczej odnośnie ich sprawozdań finansowych, które komitety wyborcze złożyły po wyborach parlamentarnych w 2011 roku.

PKW ma czas do 9 lipca, by rozpatrzyć sprawozdania finansowe komitetów wyborczych, które brały udział w ubiegłorocznej kampanii przed wyborami do Sejmu i Senatu. Do rozpatrzenia zostało ok. 40 sprawozdań, w tym największych komitetów, m.in. PO i PiS.

Tagi: finansowanie partii, partia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz