Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fidel castro
11.12.2014 07:59

Fidel Castro uhonorowany Pokojową Nagrodą

Grupa chińskich intelektualistów przyznała Pokojową Nagrodę Konfucjusza, która jest chińską alternatywą dla pokojowego Nobla, Fidelowi Castro, chwaląc wysiłki byłego prezydenta Kuby na rzecz "rozwiązywania międzynarodowych kryzysów" - podają w czwartek media.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Tak zdecydowała grupa chińskich intelektualistów. Ich wyróżnienie jest alternatywą dla pokojowego Nobla. Organizacja szczególnie chwali wysiłki byłego prezydenta Kuby na rzecz _ rozwiązywania międzynarodowych kryzysów _.

_ Gdy Castro był u władzy, nigdy nie uciekał się do siły lub przemocy, by rozwiązywać kryzysy i konflikty w stosunkach międzynarodowych, głównie ze Stanami Zjednoczonymi _ - powiedział jeden z organizatorów Liu Zhiqin. Jego wypowiedź cytuje dziennik _ Global Times _, który kontrolowany jest przez Komunistyczną Partię Chin.

Od przekazania władzy w 2008 r. ojciec kubańskiej rewolucji _ pracował bez wytchnienia i spotykał się z przywódcami oraz przedstawicielami zagranicznych organizacji, a także bardzo przyczynił się kwestii likwidacji broni jądrowej _ - dodał Liu.

Jak przypomina agencja AFP, podczas zimnej wojny Castro wspierał wojskowo różne marksistowskie reżimy i ruchy rewolucyjne w Afryce i Ameryce Łacińskiej, a nawet wysyłał żołnierzy do Angoli, Namibii, Etiopii czy Mozambiku.

Poprosił też ZSRR o zainstalowanie na Kubie pocisków atomowych wycelowanych w Stany Zjednoczone, doprowadzając oba mocarstwa na skraj wojny nuklearnej w 1962 r.

Chiński prezydent Xi Jinping odbył długie spotkanie z Fidelem Castro podczas swej oficjalnej wizyty na Kubie w lipcu.

Wśród nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Konfucjusza znaleźli się: prezydent Korei Południowej Park Geun Hie, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oraz Szanghajska Organizacja Współpracy (SzOW), czyli regionalna grupa, w której skład wchodzą m.in. Chiny i Rosja i która chce być alternatywą dla dominacji USA.

Pierwsza Pokojowa Nagroda Konfucjusza została przyznana w 2010 r. byłemu wiceprezydentowi Tajwanu Lienowi Chanowi. Nagrodę ustanowiono w odpowiedzi na uhonorowanie Pokojową Nagrodą Nobla chińskiego dysydenta Liu Xiaobo. Jednym z dotychczasowych laureatów Pokojowej Nagrody Konfucjusza jest prezydent Rosji Władimir Putin, którego wyróżniono za _ niezwykłe działania mające na celu utrzymanie pokoju na świecie _.

Norweski Komitet Noblowski uznał, że chińska inicjatywa jest _ żałosna _ - pisze AFP. W środę w Oslo pokojowego Nobla odebrali walcząca o prawo do edukacji 17-letnia Pakistanka Malala Yousafzai oraz 60-letni działacz na rzecz praw dzieci z Indii Kailash Satyarthi.

Czytaj więcej w Money.pl
Początek porozumienia między Kubą a USA? - _ Jeśli naprawdę chcemy postępu w stosunkach dwustronnych, musimy nauczyć się szanować nasze odmienności i żyć z nimi w sposób pokojowy _ - powiedział Raul Castro.
Wręczono Pokojową Nagrodę Nobla Po otrzymaniu nagrody Kailash Satyarthi powiedział, że każde dziecko ma prawo do życia w pokoju.
USA nieugięte przez 54 lata. Zmienią zdanie? Zaapelowali o to przywódcy krajów członkowskich Wspólnoty Karaibskiej.
Tagi: fidel castro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz