Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fidel Castro uhonorowany Pokojową Nagrodą

0
Podziel się:

Grupa chińskich intelektualistów przyznała Pokojową Nagrodę Konfucjusza,
która jest chińską alternatywą dla pokojowego Nobla, Fidelowi Castro, chwaląc wysiłki byłego
prezydenta Kuby na rzecz "rozwiązywania międzynarodowych kryzysów" - podają w czwartek media.

Fidel Castro uhonorowany Pokojową Nagrodą
(Polaris Images/East News)

Tak zdecydowała grupa chińskich intelektualistów. Ich wyróżnienie jest alternatywą dla pokojowego Nobla. Organizacja szczególnie chwali wysiłki byłego prezydenta Kuby na rzecz _ rozwiązywania międzynarodowych kryzysów _.

_ Gdy Castro był u władzy, nigdy nie uciekał się do siły lub przemocy, by rozwiązywać kryzysy i konflikty w stosunkach międzynarodowych, głównie ze Stanami Zjednoczonymi _ - powiedział jeden z organizatorów Liu Zhiqin. Jego wypowiedź cytuje dziennik _ Global Times _, który kontrolowany jest przez Komunistyczną Partię Chin.

Od przekazania władzy w 2008 r. ojciec kubańskiej rewolucji _ pracował bez wytchnienia i spotykał się z przywódcami oraz przedstawicielami zagranicznych organizacji, a także bardzo przyczynił się kwestii likwidacji broni jądrowej _ - dodał Liu.

Jak przypomina agencja AFP, podczas zimnej wojny Castro wspierał wojskowo różne marksistowskie reżimy i ruchy rewolucyjne w Afryce i Ameryce Łacińskiej, a nawet wysyłał żołnierzy do Angoli, Namibii, Etiopii czy Mozambiku.

Poprosił też ZSRR o zainstalowanie na Kubie pocisków atomowych wycelowanych w Stany Zjednoczone, doprowadzając oba mocarstwa na skraj wojny nuklearnej w 1962 r.

Chiński prezydent Xi Jinping odbył długie spotkanie z Fidelem Castro podczas swej oficjalnej wizyty na Kubie w lipcu.

Wśród nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Konfucjusza znaleźli się: prezydent Korei Południowej Park Geun Hie, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oraz Szanghajska Organizacja Współpracy (SzOW), czyli regionalna grupa, w której skład wchodzą m.in. Chiny i Rosja i która chce być alternatywą dla dominacji USA.

Pierwsza Pokojowa Nagroda Konfucjusza została przyznana w 2010 r. byłemu wiceprezydentowi Tajwanu Lienowi Chanowi. Nagrodę ustanowiono w odpowiedzi na uhonorowanie Pokojową Nagrodą Nobla chińskiego dysydenta Liu Xiaobo. Jednym z dotychczasowych laureatów Pokojowej Nagrody Konfucjusza jest prezydent Rosji Władimir Putin, którego wyróżniono za _ niezwykłe działania mające na celu utrzymanie pokoju na świecie _.

Norweski Komitet Noblowski uznał, że chińska inicjatywa jest _ żałosna _ - pisze AFP. W środę w Oslo pokojowego Nobla odebrali walcząca o prawo do edukacji 17-letnia Pakistanka Malala Yousafzai oraz 60-letni działacz na rzecz praw dzieci z Indii Kailash Satyarthi.

Czytaj więcej w Money.pl
Początek porozumienia między Kubą a USA? - _ Jeśli naprawdę chcemy postępu w stosunkach dwustronnych, musimy nauczyć się szanować nasze odmienności i żyć z nimi w sposób pokojowy _ - powiedział Raul Castro.
Wręczono Pokojową Nagrodę Nobla Po otrzymaniu nagrody Kailash Satyarthi powiedział, że każde dziecko ma prawo do życia w pokoju.
USA nieugięte przez 54 lata. Zmienią zdanie? Zaapelowali o to przywódcy krajów członkowskich Wspólnoty Karaibskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)