Notowania

Przejdź na
wojna w libii
05.04.2011 11:35

FBI szuka terrorystów wśród Libijczyków

Przesłuchania mają pomóc znaleźć potencjalnych libijskich terrorystów i szpiegów wśród Libijczyków mieszkający w USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cliff1066/CC/Flickr)

Federalni śledczy chcą zidentyfikować potencjalnych libijskich terrorystów i szpiegów wśród Libijczyków mieszkających w USA. Zbierane są też informacje dla operacji wojskowych.

Według źródeł, do których dotarł _ Wall Street Journal _, agenci FBI rozpoczęli przesłuchania w tym tygodniu. Koncentrują się głównie na osobach, mających osobiste lub zawodowe powiązania z Libią, a także na Libijczykach przebywających w USA na podstawie wiz.

Jak pisze dziennik, odzwierciedla to obawy władz USA, że libijski przywódca Muammar Kadafi w odpowiedzi na interwencję Zachodu w jego kraju może planować zamachy odwetowe wymierzone w obywateli amerykańskich.

Amerykańscy urzędnicy do spraw walki z terroryzmem uważają, że w Europie zagrożenie zamachami jest nieco wyższe niż w USA, a władze po obu stronach Atlantyku szukają sygnałów wskazujących na planowane zamachy - podaje gazeta.

Gazeta zaznacza, że przesłuchania nie są odpowiedzią na informacje wywiadowcze dotyczące konkretnych planów ataków. FBI usiłuje jedynie ustalić, czy istnieje zagrożenie dla Amerykanów przebywających w USA i poza granicami kraju oraz na podstawie rozmów chce _ zdobyć wystarczającą ilość danych, by ustalić, jak duże zagrożenie stanowi Libia _ - wskazuje dziennik.

Ponadto Federalne Biuro Śledcze poszukuje osób, próbujących zbierać w USA informacje dla reżimu Kadafiego. Agenci gromadzą również dane dotyczące Libii, które mogą być wartościowe dla USA oraz sojuszniczych wojsk zaangażowanych w libijską interwencję.

To kolejny przykład tego, jak _ amerykańskie środki rządowe są wykorzystywane do wspierania misji w Libii _ - pisze gazeta. Przypomina, że personel CIA na miejscu zbiera informacje wywiadowcze na temat sił Kadafiego i sił partyzantów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t112613.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;za;11;wrzesnia;w;sadzie;wojskowym,237,0,806125.html) Proces za 11 września w sądzie wojskowym Khalid Sheikh Mohammed będzie sądzony przez trybunał wojskowy w Guantanamo, a nie przez amerykański sąd cywilny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t47302.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;nie;damy;sie;sterroryzowac;pozostaniemy;czujni,45,0,616749.html) Obama: "Nie damy się sterroryzować, pozostaniemy czujni" Amerykański prezydent uspokaja rodaków po próbie zamachu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t95948.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bomba;na;times;square;rozbrojona,255,0,616191.html) Bomba na Times Square rozbrojona Burmistrz Nowego Jorku: Mogło być wiele ofiar, bo ładunek miał być zdetonowany.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz