Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

FBI nie aresztowało Romana Abramowicza

0
Podziel się:

FBI zdementowało informacje jednej z rosyjskich stacji telewizyjnych o aresztowaniu oligarchy.

FBI nie aresztowało Romana Abramowicza
(Gavin Rodgers / Rex Features/EAST NEWS)

FBI zdementowało informacje jednej z rosyjskich stacji telewizyjnych o aresztowaniu Romana Abramowicza. - "Nie aresztowaliśmy go. Ta informacja była nieprawdziwa" - oświadczyła rzeczniczka amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego. Dementi w tej sprawie opublikował też rzecznik Abramowicza.

Prywatna rosyjska telewizja RBK-TV podała po południu, że rosyjski multimiliarder, właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, został zatrzymany w Stanach Zjednoczonych przez FBI. Niespełna dwie godziny później portal informacyjny RBK uściślił, że Abramowicz został jedynie przesłuchany. Miało się to stać na prośbę brytyjskiej Służby Bezpieczeństwa MI5 w związku ze śledztwem w sprawie niedawnej śmierci innego rosyjskiego oligarchy, Borysa Bierezowskiego.

Rosyjskie media sugerują, że Bierezowski popełnił samobójstwo. Twierdzą, że przegrany proces z Abramowiczem doprowadził go do bankructwa i załamania nerwowego. Bierezowski, który był niegdyś mentorem i protektorem Abramowicza, domagał się od niego trzech miliardów funtów za - jak twierdził - wymuszoną sprzedaż udziałów w koncernie naftowym Sibnieft. Sąd oddalił jednak oskarżenia Bierezowskiego, uznając je za niewiarygodne.

48-letni Roman Abramowicz jest jednym z najbogatszych ludzi świata, uważa się go za najzamożniejszego człowieka urodzonego w Europie Wschodniej. Rosjanin do wielkiej fortuny doszedł w pierwszej połowie lat 90., dzięki interesom prowadzonym wspólnie z Borysem Bierezowskim. Przez wiele lat był właścicielem firmy naftowej Sibnieft, jednak w 2005 odsprzedał ją Gazpromowi. Należał do tak zwanej grupy kremlowskiej za czasów Borysa Jelcyna, obecnie uchodzi za oligarchę luźno powiązanego z Kremlem.

W 2000 roku został gubernatorem Czukotki, urząd ten sprawował przez 8 lat.W 2003 roku kupił angielski klub piłkarski Chelsea F.C. i od tego czasu mieszka w Londynie. W ciągu dwóch lat zainwestował w stołeczny klub ponad miliard funtów.

Czytaj więcej o stosunkach USA- Rosja w Money.pl
Wyciek danych w USA? O Pierwszej Damie Numery kart kredytowych, historia kredytowa, adresy oraz numery telefonów, należące m.in. do Michelle Obama zostały opublikowane na pewnej stronie internetowej. Sprawą zajmuje się FBI.
Ambasador Rosji grozi USA. Będzie reakcja Administracja USA ma do 13 kwietnia ogłosić listę Magnitskiego, czyli listę rosyjskich urzędników ukaranych zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka.
Rosja atakuje USA. Chodzi o wojnę domową W zamachu bombowym z użyciem samochodu pułapki zginęły w stolicy tego kraju minimum 53 osoby.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)