Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fałszywe alarmy bombowe. Policja gromadzi materiały dowodowe

0
Podziel się

Sprawcy fałszywych alarmów wcześniej byli ścigani i nadal mogą być pociągani do odpowiedzialności także na podstawie innych przepisów kodeksu karnego mówiących o sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób.

Fałszywe alarmy bombowe. Policja gromadzi materiały dowodowe
(PAP/Jakub Kamiński)
bEgxcpat

Anonimowe maile z informacjami o podłożeniu bomby na terenie 22 obiektów m.in. szpitali, prokuratury, sądy, komendy policji, centrów handlowych wysłano w nocy z poniedziałku na wtorek z serwerów w kraju i za granicą. Ewakuowano ponad 2,7 tys. osób.* *Policja nadal gromadzi dowody w sprawie dwóch mężczyzn zatrzymanych w tej sprawie - poinformował młodszy insp. Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Autorów wiadomości poszukuje specjalna grupa policjantów Centralnego Biura Śledczego wspierana przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pierwszy z podejrzewanych mężczyzn został zatrzymany dwa dni temu w Chrzanowie (Małopolskie). Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz informował, że są oni powiązani ze sobą, nie ujawnił jednak innych szczegółów dotyczących zatrzymanych.

_ - Policja ściśle współpracuje z urzędem prokuratorskim. Po upływie 48 godzin będą stawiane być może zarzuty. Osoby te zostaną przesłuchiwane przez prokuratorów. Dowody muszą być zebrane w taki sposób, aby dało się je później przedstawić przed sądem _ - powiedział Hajdas.

bEgxcpav

Podkreślił, że policjanci przesłuchując zatrzymane osoby muszą zweryfikować ich zeznania z zebranym w sprawie materiałem dowodowym. - _ Ta sprawa nie jest jeszcze zakończona. Być może pojawią się tak kolejne wątki, kolejne osoby, które trzeba będzie zatrzymać, stąd tak mało informacji w tej sprawie _ - wyjaśnił policjant.

Nie chciał ujawnić szczegółów sprawy oraz innych informacji na temat zatrzymanych mężczyzn. _ - Cały czas pracujemy nad tą sprawą. Do sprawdzenia jest jeszcze bardzo wiele elementów _ - podkreślił Hajdas.

Zgodnie z wprowadzonym do kodeksu karnego art. 224a do ośmiu lat więzienia grozi każdemu, kto _ wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia _ i wywołuje przez to działania np. policji i straży pożarnej.

Sprawcy fałszywych alarmów wcześniej byli ścigani i nadal mogą być pociągani do odpowiedzialności także na podstawie innych przepisów kodeksu karnego mówiących o sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób oraz wywierania przemocą lub groźbą wpływu na czynności sądu - np. poprzez fałszywy alarm.

bEgxcpaB
Zobacz także: Zobacz wypowiedź ministra Bartłomieja Sienkiewicza:

Liczba fałszywych alarmów bombowych w Polsce systematycznie spada. W 2000 roku było ich ponad 1200, a w ubiegłym roku ponad 490. Oprócz kary do 8 lat więzienia sprawcy takich _ żartów _ muszą liczyć się z tym, że będę pokrywać koszty akcji - ewakuacji, sprawdzenia pirotechnicznego, a także straty firm. Jak podkreślają przedstawiciele służb i samorządów, kwoty te są olbrzymie.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawca fałszywego alarmu zatrzymany Na miejsce wysłano strzeleckich policjantów, grupę antyterrorystyczną z Opola, przewodnika z psem tropiącym oraz specjalistyczną grupę rozpoznania minersko-pirotechnicznego. W akcji wzięło w sumie udział 30 policjantów.
Po fałszywych alarmach trzeba zmienić... Seria fałszywych alarmów bombowych pokazała, jak ważna stała się cyberprzestrzeń - powiedział dzisiaj szef BBN Stanisław Koziej.
Trafił do aresztu za fałszywy alarm bombowy Telefon ochroniarza spowodował ewakuację prawie 4 tys. osób.
bEgxcpaW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)