Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ewakuacja Polaków z Donbasu planowana do końca stycznia

0
Podziel się:

Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane będą osoby polskiego pochodzenia, posiadające Kartę Polaka.

Ewakuacja Polaków z Donbasu planowana do końca stycznia
(PAP/Jakub Kamiński)

Operacja planowana jest między 12 a 31 stycznia. W związku z tym resort przygotował projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia tymczasowego, dodatkowego lotniczego przejścia granicznego.

_ Zgodnie z niedawną zapowiedzią ministrów planujemy ewakuację osób polskiego pochodzenia z Donbasu między 12 a 31 stycznia _ - powiedziała Woźniak. Dodała, że nie może podać konkretnego terminu ze względów bezpieczeństwa. _ Jesteśmy gotowi i współpracujemy ściśle w tej sprawie z resortem spraw zagranicznych _ - zaznaczyła Woźniak.

Poinformowała, że do konsultacji międzyresortowych trafił już projekt rozporządzenia MSW w sprawie ustalenia dodatkowego lotniczego przejścia granicznego Malbork w okresie od 12 stycznia do 31 stycznia 2015 r. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, jest to związane z _ koniecznością zapewnienia sprawnej odprawy granicznej osób pochodzenia polskiego, ewakuowanych z zagrożonych terenów _.

W uzasadnieniu wskazano, że koszty niezbędne do utworzenia i funkcjonowania dodatkowego lotniczego przejścia granicznego Malbork zostaną pokryte przez MON, a koszty dojazdu funkcjonariuszy do miejsca kontroli - przez służby dokonujące odprawy granicznej i celnej.

W miniony wtorek na wspólnej konferencji prasowej szef MSZ Grzegorz Schetyna oraz minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska poinformowali, że ewakuacja ok. 200 osób polskiego pochodzenia z Donbasu na Ukrainie jest możliwa w styczniu i że oba resorty są do niej przygotowane. Szef MSZ mówił wtedy, że podstawowym środkiem transportu w czasie ewakuacji mają być autobusy; zastrzegł jednak, że możliwe są inne warianty.

Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane miały być osoby polskiego pochodzenia, posiadające Kartę Polaka lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie, oraz ich najbliżsi członkowie rodziny. Piotrowska zapowiedziała na konferencji, że podczas trzech pierwszych miesięcy osoby ewakuowane mają zostać zakwaterowane w przeznaczonym dla nich ośrodku; będą uczestniczyć w kursach językowych i adaptacyjnych. Dzieci mają zostać objęte obowiązkiem szkolnym.

W drugim etapie, zaplanowanym na kolejne trzy miesiące, ewakuowani będą przygotowywani do przeniesienia na miejsca stałego pobytu. Mają mieć możliwość uczestniczenia w kursach zawodowych. Jak powiedziała minister, prowadzone są już rozmowy z wojewodami i samorządowcami na temat usamodzielnienia tych osób po 6 miesiącach pobytu w ośrodku. Dodała też, że pobyt ewakuowanych osób w ośrodkach będzie kosztować ok. 4 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
"W Donbasie wybrano legalne władze" Moskwa nic sobie nie robi z ostrzeżeń USA i Unii Europejskiej. Zagarnie kolejne ukraińskie ziemie?
To prawdziwa twarz Rosji i intencje Putina Zachód utracił nadzieje na konstruktywną współpracę z Rosją.
Polska misja rozpoznawcza na Ukrainie Zebrane informacje mają być pomocą przy podejmowaniu decyzji o ewakuacji obywateli ukraińskich polskiego pochodzenia z terenów zajętych przez prorosyjskich bojowników.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)