Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ewa Kopacz kandydatem na premiera. "Najbliższy rok nie będzie dla niej łatwy"

0
Podziel się:

W piątek rano prezydent Bronisław Komorowski ustali harmonogram powoływania nowego gabinetu.

Ewa Kopacz kandydatem na premiera. "Najbliższy rok nie będzie dla niej łatwy"
(PAP/Tomasz Gzell)

Marszałek Ewa Kopaczprzedstawiła w Sejmie kalendarz swojego przejścia na stanowisko premiera. Spotkanie z Bronisławem Komorowskim zaplanowane jest dopiero na koniec tego tygodnia. Prezydent będzie chciał się od niej dowiedzieć, jaką ma wizję działania i aktywności przyszłego rządu.

Aktualizacja: 12:35

Zaprzysiężenie Ewy Kopacz zaplanowane jest na przyszły tydzień. Expose nowego szefa Rady Ministrów ma być 26 września.

Z kolei spotkanie Prezydenta z Ewą Kopacz zaplanowano na piątek na godz. 8.30. Prezydent ustali wówczas dokładny harmonogram powoływania nowego rządu. _ - Jesteśmy umówieni na spotkanie. Będę chciał się przede wszystkim dowiedzieć tego, z jakimi zamysłami będzie tworzony nowy rząd. To nie będzie łatwy okres, czas trzykrotnych wyborów, a co więcej jest to czas zaostrzającego się konfliktu na wschód od Polski _ - powiedział dziennikarzom w Berlinie Komorowski.

Zdaniem prezydenta, sfera bezpieczeństwa i działań w tym obszarze powinna znaleźć mocne odbicie w działaniach jego i nowego rządu. Prezydent przyjmie dymisję Donalda Tuska jutro o godz. 14.00.

Kontynuacja czy rewolucja?

Z kolei Ewa Kopacz mówiła na konferencji prasowej w Sejmie, że dobrym obyczajem jest składanie rezygnacji jeszcze przed zaprzysiężeniem na nową funkcję. Od jutra desygnowana na premiera będzie miała dwa tygodnie na skompletowanie gabinetu. Później Sejm będzie miał kolejne dwa tygodnie na przegłosowanie wotum zaufania.

Wszystkie te wydarzenia kolidują z wizytą prezydenta w Stanach Zjednoczonych pod koniec września. Ponieważ Ewa Kopacz będzie chciała obecności prezydenta podczas głosowania nad wotum zaufania, niewykluczone jest dodatkowe jednodniowe posiedzenie Sejmu.

Przyszła premier zaznaczyła, że w dużej mierze zamierza kontynuować zadania nakreślone przez obecny gabinet. - _ Nie unikniemy kontynuacji, które rozpoczął tamten rząd _ - zapewniała. - _ W związku z tym na pewno będzie kontynuacja chociażby tego co zapowiedział premier na poprzednim posiedzeniu Sejmu, kontynuacja projektów, które trwają kilka lat, ale na pewno będą też nowe elementy. _

Kto w nowym rządzie?

Na razie Ewa Kopacz nie chce się wypowiadać na temat składu swojego rządu. Jak tłumaczyła, najpierw o składzie chce porozmawiać z samymi zainteresowanymi.

Choć konstytucja daje prezydentowi dwa tygodnie na powołanie szefa rządu oraz ministrów, Kancelaria Prezydenta zwraca uwagę, że Bronisław Komorowski _ dostrzega potrzebę szybkiej stabilizacji _ polskiej sceny politycznej. Niewykluczone więc, że nowy premier zostanie powołany wcześniej niż w ostatnich dniach września.

Za takim scenariuszem przemawia też to, że w dniach 22-25 września prezydent będzie poza krajem. Bronisław Komorowski udaje się z wizytą w USA, gdzie weźmie udział w 69. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Ostatnim praktycznie możliwym terminem powołania rządu Ewy Kopacz może być poniedziałek przed południem 22 września.

Po powołaniu przez prezydenta nowy Prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie. Jeśli nowy premier zostałby powołany do 22 września, to miałby czas do 6 października na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania. W tym czasie planowane jest jedno posiedzenie Sejmu, w dniach 24-26 września.

Balcerowicz: Będzie musiała odzyskać zaufanie

Przed nową premier stoją trudne wyzwania - mówi profesor Leszek Balcerowicz. Gość radiowej Jedynki dodaje, że najważniejszym zdaniem stojącym przed Ewą Kopacz będzie odzyskanie zaufania tych wyborców PO, którzy zostali odepchnięci przez posunięcia tej partii:

- _ Zniszczenie drugiego filaru to było największe posunięcie _ rządu - ocenił. - _ Nie bardzo było wiadomo czy partia, która głosiła zasady wolności gospodarczej wobec prawa nadal w to wierzy czy nie, a posunięcia, które robiła kwestionowały to. Mieliśmy rozdźwięk miedzy retoryką, a posunięciami gospodarczymi. Moim zdaniem nie ma nic gorszego dla partii politycznej, niż podważanie zaufania najwierniejszego elektoratu. _

Profesor Leszek Balcerowicz dodał, że nie jest zwolennikiem wygranych wyborów parlamentarnych przez Prawo i Sprawiedliwość. Dlatego właśnie mówi o tym, co powinna zmienić przyszła premier, aby PO utrzymała się przy władzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Wanda Nowicka jest rozczarowana Kopacz W jej opinii, w resorcie sprawiedliwości rządzi de facto nie Marek Biernacki, ale wiceminister Michał Królikowski. Nowicka uważa, że on także powinien odejść z rządu.
Kaczyński: Widać, że prezydent nic nie znaczy - _ Widać gołym okiem, że prezydent po prostu nic nie znaczy _ - uważa prezes PiS.
Ewa Kopacz oficjalnym kandydatem na premiera Bronisław Komorowski: _ Rekomendacja nie jest dla mnie wiążąca _.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)