Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europa Plus szykuje się do eurowyborów i kłóci o nazwę

0
Podziel się:

Ryszard Kalisz potwierdził swój start w wyborach do europarlamentu.

Europa Plus szykuje się do eurowyborów i kłóci o nazwę
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jeszcze w tym tygodniu planowane jest spotkanie członków inicjatywy Europa Plus ws. wyborów do europarlamentu. Mają w nim uczestniczyć Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot, Ryszard Kalisz oraz Marek Siwiec - poinformował rzecznik klubu TR Andrzej Rozenek.

W skład Europy Plus, powołanej w 2013 roku przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota oraz Marka Siwca, wchodzą oprócz TR także stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska (DWP) Ryszarda Kalisza, Stronnictwo Demokratyczne i Partia Demokratyczna. Przedstawiciele inicjatywy zapowiedzieli wspólny start w eurowyborach, do tej pory jednak nie ogłosili nazwy, pod jaką wystartują do PE. Listy wyborcze - jak powiedział Rozenek - mają być znane 8 lutego (wcześniej zapowiadano, że będzie to 30 stycznia).

Rozenek poinformował także, że jeszcze w tym tygodniu odbędzie się spotkanie Kwaśniewskiego, Palikota, Kalisza i Siwca ws. eurowyborów.

Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska po sobotnim spotkaniu władz regionalnych oświadczyło na swojej stronie internetowej, że negatywnie odnosi się do zmiany nazwy koalicji Europa Plus na _ Twój Ruch Europa Plus _. Podkreśliło, że dalsze stanowisko w sprawie koalicji i startu w eurowyborach będzie uzależnione od postępów negocjacji w tej sprawie. W poniedziałek na Twitterze DWP poinformowało, że Kalisz _ nie startuje do europarlamentu z list Twojego Ruchu _.

Odnosząc się do tych informacji Rozenek powiedział, że rozmowy ws. nazwy koalicji, która wystartuje w eurowyborach, nie zostały jeszcze zakończone. _ Są dyskusje - jest propozycja Palikota; jest propozycja Kalisza _ - zaznaczył. Dodał, że Kalisz ma być _ jedynką _ na liście w Warszawie.

Sam Kalisz wieczorem w TVP Info potwierdził, że będzie startował do PE z koalicyjnej listy Europy Plus. _ - W tej chwili jest koalicja uzgodniona Europa Plus, natomiast ja, a w zasadzie moi współpracownicy zaprotestowali wczoraj przeciwko jakimkolwiek twierdzeniom, że ja będę startował z listy Twojego Ruchu. Nie, drodzy państwo, Twój Ruch to jest partia Janusza Palikota, z którą ja nie mam nic wspólnego poza tym, że tworzymy wspólną koalicję. Ja startuję jako Dom Wszystkich Polska na koalicyjnej liście Europa Plus _ - powiedział Kalisz. Jak dodał, w czwartek ma spotkać się z Kwaśniewskim i Palikotem w szwajcarskim Davos.

Poniedziałkowa _ Rzeczpospolita _ podała, że między Palikotem i Kaliszem _ iskrzy _ w obszarze dotyczącym finansowania kampanii do europarlamentu. Twój Ruch dysponuje pieniędzmi na kampanię, bo jako partia sejmowa dostaje środki z budżetu państwa. Cytowany przez gazetę Kalisz mówi m.in., że liderzy TR nie palą się do finansowania kampanii kandydatów innych ugrupowań ze wspólnej listy.

Według Rozenka w Europie Plus nie było jeszcze rozmów ws. finansowania kampanii wyborczej. _ Dom Wszystkich Polska to nowe stowarzyszenie, nikt nie oczekuje od Ryszarda Kalisza, że będzie w kampanię wyborczą wkładał fortunę _ - podkreślił.

W eurowyborach _ jedynką _ na liście inicjatywy Europa Plus na Śląsku będzie senator Kazimierz Kutz. Kalisz ma startować jako _ jedynka _ w Warszawie. Z informacji PAP wynika, że niemal pewne są _ jedynki _ dla Marka Siwca (Wielkopolska), Roberta Kwiatkowskiego (Dolny Śląsk-Opolskie), Jana Hartmana (Małopolska-Świętokrzyskie), Pawła Piskorskiego (woj. zachodniopomorskie i lubuskie).

Rozmowy ws. kandydowania do europarlamentu odbywają się też m.in. z członkiniami _ Gabinetu Cieni _ Kongresu Kobiet Magdaleną Środą, Kazimierą Szczuką, a także wicemarszałkinią Sejmu Wandą Nowicką oraz posłami TR Robertem Biedroniem i Anną Grodzką. Rozenek nie chciał mówić o wynikach spotkania Palikota ze Środą i Szczuką.

Czytaj więcej w Money.pl
To on zdecyduje o "jedynkach" na listach Były prezydent Aleksander Kwaśniewski będzie wyznaczał jedynki list Europy Plus w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Zwalczą "front zarządzania nienawiścią"? Do tej grupy lider partii zaliczył także prokuratury i sądy, które w ocenie Palikota nieskutecznie ścigają odpowiedzialnych za język nienawiści na spotkaniach publicznych.
SLD nie zamierza współpracować z Palikotem Wczoraj w Warszawie miał miejsce kongres założycielski Twojego Ruchu, w skład którego weszli głównie byli członkowie Ruchu Palikota.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)