Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Euro pomogło Platformie? Zobacz najnowszy sondaż

Wiadomo już, czy partia Donalda Tuska zaczęła odrabiać straty. Szczególnie zaskakują wyniki Ruchu Palikota.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku lipca wygrałaby je Platforma Obywatelska uzyskując 32 proc. głosów - wynika z sondażu zrealizowanego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska. PiS mogłoby liczyć na 23 proc. głosów, a SLD na 8 proc.

Poparcie na poziomie 5 proc. odnotowały Ruch Palikota i Polskie Stronnictwo Ludowe. Wyniki pochodzą od ogółu osób, które deklarowały - _ zdecydowanie _ lub _ raczej _ - gotowość wzięcia udziału w wyborach. Prawie co czwarta (23 proc.) osoba, która deklaruje zamiar głosowania, nie wie jeszcze, na którą partię oddałaby swój głos.

Poza Sejmem znalazła się Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, a także ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza, którym kieruje Paweł Kowal.

W porównaniu z czerwcem wzrosło poparcie dla PO (o 2 pkt. proc.). Nie zmieniło się poparcie dla PiS, ani dla SLD. Ruch Palikota odnotował spadek o 4 pkt. proc., a PSL o 1 pkt proc.

Jeśli uwzględni się tylko wyborców, którzy wiedzą, na jaką partię by zagłosowali, PO popierana jest przez 42 proc. z nich, PiS - 29 proc., SLD - 10 proc., Ruch Palikota - 7 proc., a PSL - 6 proc.

Na początku lipca zdecydowaną gotowość do wzięcia udziału w wyborach deklarowało 28 proc. dorosłych Polaków, a dalsze 30 proc. raczej wzięłoby w nich udział. 13 proc. badanych raczej, a 23 proc. zdecydowanie nie głosowałoby, natomiast 6 proc. ankietowanych nie wie, jak by postąpili. W porównaniu z czerwcem o 3 pkt. proc. spadł odsetek respondentów zdecydowanych na udział w wyborach.

Sondaż zrealizowano w dniach 5-8 lipca br. na reprezentatywnej, losowej 958-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face. Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 552 osób deklarujących _ zdecydowanie _ lub _ raczej _ zamiar uczestniczenia w wyborach.

Czytaj więcej w Money.pl
Hofman przeprosił ziobrystów. Poszło o... Rzecznik PiS Adam Hofman przeprosił za stwierdzenie o podfałszowaniu sondażu.
Sondaż prezydencki: Kaczyński w czołówce Zbigniew Ziobro nie ustępuje liderowi Prawa i Sprawiedliwości. Podobnie Janusz Palikot.
Mamy fatalne wieści dla Ruchu Palikota Gdyby wybory odbyły się w czerwcu, frekwencja wyniosłaby 60 proc.
Tagi: sondaż poparcia dla partii, paweł kowal, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz