Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
19.06.2014 12:41

Erdogan ostrzega przed nalotami na Irak

Ocenił też, że mało prawdopodobne, aby USA zdecydowały się na taki krok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FACELL/SIPA/East News)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że potencjalne amerykańskie naloty na siły dżihadystów w Iraku mogą pociągnąć za sobą liczne ofiary wśród ludności cywilnej. Ocenił też, że mało prawdopodobne, aby USA zdecydowały się na taki krok.

- "Z amerykańskiej dotychczasowej postawy i składanych oficjalnie zapowiedzi wynika, że nie traktują opcji przeprowadzenia takich ataków pozytywnie. (...) Tam są bojownicy ISIL (Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu), którzy są wmieszani w tłum cywilów. W związku z tym taka operacja (naloty) pociągnęłaby za sobą liczne ofiary wśród ludności cywilnej" - powiedział Erdogan dziennikarzom w Ankarze.

Turcja przygląda się uważnie rozwojowi sytuacji w Iraku, w którym od zeszłego tygodnia bojownicy ISIL opanowali znaczne obszary na północy kraju, w tym dwumilionowe miasto Mosul. Dżihadyści operują także na terenie graniczącej z Turcją Syrii, jednak ostatnio zawiesili swą działalność zbrojną na terenie tego państwa, aby móc skoncentrować się na walkach w Iraku.

Sunniccy rebelianci przetrzymują także co najmniej 80 obywateli Turcji, z czego 49 pojmano w zeszłym tygodniu w Mosulu na północy Iraku. Wśród porwanych są dyplomaci, żołnierze sił specjalnych i dzieci.

W środę przedstawiciele władz Iraku i USA poinformowały, że Bagdad zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o przeprowadzenie operacji z powietrza, aby ukrócić prowadzoną od ubiegłego tygodnia ofensywę sunnickich dżihadystów na północy Iraku. Szef irackiego MSZ Hosziar Zebari powiedział dziennikarzom w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, że Irak oficjalnie poprosił USA, by przeprowadziły operacje z powietrza, aby "złamać morale" ISIL.

Amerykański prezydent Barack Obama od minionego tygodnia rozważa różne opcje, w tym militarne, aby wesprzeć irackie władze wobec sunnickiej ofensywy. Wśród tych opcji wymienia się ataki prowadzone przez samoloty bojowe lub drony czy zwiększenie pomocy dla Bagdadu w dziedzinie szkoleń lub wywiadu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd Iraku bezbronny. USA przyjdzie z pomocą? W sprawie pogarszającej się sytuacji w Iraku sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał też z ministrem spraw zagranicznych Turcji. W ostatnich dniach dżihadyści porwali w Mosulu ponad 70 tureckich obywateli.
Rebelianci uprowadzili konsula z rodziną Uprowadzonych zabrano z konsulatu do bazy bojowników. Władze tureckie potwierdziły, że skontaktowały się przedstawicielami dżihadystów i że żadnemu z uprowadzonych nic się stało.
Ekstremiści w Iraku rosną w siłę. Co zrobi Obama Wzrost ich potęgi jest poważnym wyzwaniem dla Baracka Obamy - argumentuje "Washington Post".
Porwali 28 kierowców? Turcja sprawdza Tureckie media podały, że kierowców uprowadzili islamscy bojownicy i że kierowcy przewozili olej napędowy z tureckiego portu Iskenderun nad Morzem Śródziemnym do elektrowni w Mosulu.
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz