Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turcja
21.08.2014 19:21

Erdogan nominował Davutoglu na nowego premiera

Prezydent elekt Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył dziś, że mianował ministra spraw zagranicznych Ahmeta Davutoglu na swego następcę na stanowiskach premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Ahmet Davutoglu

Prezydent elekt Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył dziś, że mianował ministra spraw zagranicznych Ahmeta Davutoglu na swego następcę na stanowiskach premiera oraz przewodniczącego umiarkowanie islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Zaznaczył przy tym, że głównym zadaniem następnego rządu będzie opracowanie nowej konstytucji. Erdogan chce, by nowa ustawa zasadnicza wyraźnie wzmocniła uprawnienia prezydenta, którego władza ma obecnie w znacznej mierze charakter ceremonialny.

10 sierpnia Erdogan wygrał już w pierwszej turze pierwsze w dziejach Turcji powszechne wybory prezydenckie, zdobywając niecałe 52 proc. głosów.

Zgodnie z konstytucją turecki prezydent nie może mieć żadnych powiązań z partiami politycznymi i dlatego na nadzwyczajnym zjeździe w najbliższą środę AKP wybierze swego nowego przewodniczącego. Powszechnie oczekuje się, że kandydatura Davutoglu nie natrafi na żaden sprzeciw. Następnego dnia, 28 sierpnia, Erdogan zostanie zaprzysiężony na stanowisku głowy państwa.

Prezydent elekt wezwał Davutoglu do zwalczania tego, co określa jako _ państwo równoległe _, mające stać za skierowanym przeciwko najbliższemu otoczeniu Erdogana śledztwem antykorupcyjnym, jak też do kontynuacji procesu pojednania z mniejszością kurdyjską.

Czytaj więcej w Money.pl
Strzały w Turcji. Jedna osoba nie żyje, są ranni Ofiarą śmiertelną jest 24-letni mężczyzna. Jego pogrzeb ma się odbyć jeszcze dzisiaj.
Konflikt z Kurdami pochłonął 45 tys. ofiar Kurdyjska mniejszość w Turcji to 15 milionów ludzi, 20 proc. ludności kraju.
Kto zastąpi Erdogana? Padło nazwisko Erdogan, który uzyskał w wyborach blisko 52 procent głosów zostanie oficjalnie zaprzysiężony na prezydent 28 sierpnia.
Tagi: turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz