Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Epidemia Ebola. Są kolejne fundusze

0
Podziel się:

Dyrektor generalny WHO Margaret Chan spotka się jutro w stolicy Gwinei, Conakry z przywódcami państw dotkniętych epidemią.

Epidemia Ebola. Są kolejne fundusze
(PAP/EPA/AHMED JALLANZO)

Światowa Organizacja Zdrowia przeznaczy 100 milionów dolarów na walkę z wirusem Ebola w Zachodniej Afryce. Dyrektor generalny WHO Margaret Chan spotka się jutro w stolicy Gwinei, Conakry z przywódcami państw dotkniętych epidemią. Tematem rozmów będzie przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa.

aktualizacja 20:29

W wyniku trwającej od lutego epidemii w czterech państwach afrykańskich zmarło 729 osób. Zachorowania spowodowane wirusem Ebola stwierdzono w Gwinei, Liberii, Nigerii i Sierra Leone. Najwięcej - 339 osób, zmarło na tę chorobę w Gwinei. W Sierra Leone odnotowano 233 ofiary wirusa, a w Liberii 156.

W Nigerii z powodu wirusa zmarła 1 osoba. Od ubiegłego czwartku do minionej niedzieli w Afryce Zachodniej stwierdzono też 122 przypadki nowych zachorowań. W sumie od lutego zarażenie rozpoznano u 1323 osób.

Wirus Ebola wywołuje gorączkę krwotoczną. Jest to ciężka choroba zakaźna o wysokiej śmiertelności. Gorączce towarzyszy biegunka i wymioty, dochodzi też do krwawień wewnętrznych i zewnętrznych oraz ogólnego wyniszczenia organizmu.

Stan alarmowy

Liberia i Sierra Leone wprowadziły stan podwyższonego alertu ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa Eboli; Francja, W. Brytania i Hong Kong podejmują środki ostrożności wobec bezprecedensowej epidemii.

_ Możliwe jest oczywiście, że ktoś (zarażony wirusem) może myśleć, że ma symptomy grypy i wsiąść do jakiegoś środka transportu, a następnie wejść w bardziej krytyczną fazę choroby. To jest jedyny scenariusz, który nas niepokoi _ - powiedział w rozmowie z Reuterem ekspert od chorób zakaźnych ze Szpitala Uniwersyteckiego North Shore Bruce Hirsh.

Ryzyko przeniesienia wirusa do Europy lub Ameryki nie jest zerowe, ale pozostaje minimalne - uznają eksperci. Tym niemniej w krajach dotkniętych epidemią, gdzie zmarło już ponad 700 osób podejmowane są coraz bardziej radykalne środki ostrożności, by powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

Miarą rosnącego zaniepokojenia na całym świecie jest również to, że francuskie ministerstwo zdrowia ogłosiło w środę stan alertu dla pracowników sektora medycznego, a w Wielkiej Brytanii, również w środę, odbyło się specjalne spotkanie gabinetu premiera Davida Camerona poświęcone zagrożeniom związanym z epidemią Eboli.

Czytaj więcej w Money.pl
UE przeznaczy miliony na walkę z wirusem Środki te mają pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii i dostarczyć dotkniętym nią społecznościom niezbędnej opieki medycznej.
_ Śmiertelny wirus grozi Wielkiej Brytanii _ Ministrowie przeanalizują środki, jakie mogą zostać wprowadzone w Wielkiej Brytanii i jej placówkach dyplomatycznych w związku z rozprzestrzenianiem się choroby.
To największa epidemia w historii. 600 ofiar Gdy przerażający wybuch epidemii rozprzestrzenia się w zachodniej Afryce, świat zaczyna się budzić w związku z groźbą katastrofy w sferze zdrowia publicznego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)