Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elżbieta Bieńkowska już oficjalnie w Komisji Europejskiej

0
Podziel się:

Polka będzie pełniła funkcję komisarza do spraw rynku wewnętrznego. To sukces czy porażka? Zobacz, za co będzie odpowiedzialna.

Elżbieta Bieńkowska już oficjalnie w Komisji Europejskiej
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

- _ To drużyna zwycięzców _ - tak o swojej drużynie mówi jej szef Jean-Claude Juncker. Dziś w Brukseli ogłosił nazwiska komisarzy i podział kompetencji. Polka, Elżbieta Bieńkowska będzie komisarzem do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości, oraz małych i średnich firm.

Aktualizacja: 20.20

Jeśli w przyszłym miesiącu całą Komisję zatwierdzi Parlament Europejski, będzie mogła rozpocząć prace od 1-ego listopada. Jej kadencja skończy się w 2019 roku. W nowej Komisji zasiądzie pięciu były premierów, czterech wicepremierów, 19 byłych ministrów, siedmiu powracających do Brukseli byłych komisarzy, oraz ośmiu byłych europosłów.

Struktura nowej Komisji została zmieniona w porównaniu z obecną. Teka przyznana Polsce też została zmodyfikowana. Usługi finansowe z rynku wewnętrznego zostały wyłączone, ale Elżbieta Bieńkowska dostała dodatkowo przemysł i kwestie dotyczące małych i średnich firm. - _ To maszynownia realnej gospodarki _ - powiedział szef Komisji Jean-Claude Juncker.

_ - Nowe portfolio rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw będzie _ lokomotywą _ realnej gospodarki. Po raz pierwszy wyróżniono małe i średnie przedsiębiorstwa - kręgosłup naszej gospodarki _ - czytamy w komunikacie KE.

Mimo wcześniejszych spekulacji Elżbieta Bieńkowska nie została wiceprzewodniczącą Komisji. Pierwszym zastępcą Jean-Claude Junckera będzie holenderski polityk Frans Timmermans. Ma zajmować się poprawą unijnych regulacji, a także czuwać nad przestrzeganiem zasad Karty Praw Podstawowych i praworządności w UE.

Fin Jyrki Katainen będzie wiceprzewodniczącym ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, inwestycji i konkurencyjności. Ma koordynować przede wszystkim działania związane z mobilizacją dodatkowych 300 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych w ciągu najbliższych trzech lat.

To właśnie z nim ma współpracować polska komisarz Elżbieta Bieńkowska, odpowiedzialna za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i sektor małych oraz średnich przedsiębiorstw. Teka przyznana Bieńkowskiej jest jedną z nowości w Komisji Europejskiej. Jak poinformował Juncker, będzie to _ maszynownia realnej gospodarki _.

Wiceszefem KE będzie też Estończyk Andrus Ansip, odpowiedzialny za budowę wspólnego rynku cyfrowego. Z kolei Słowenka Alenka Bratuszek, wiceprzewodnicząca KE ds. unii energetycznej, pokieruje pracami związanymi z tworzeniem unii energetycznej i przyszłościową polityką klimatyczną.

Łotysz Valdis Dombrovskis będzie wiceprzewodniczącym ds. euro i dialogu społecznego i ma koordynować działania związane z budową _ głębszej i bardziej sprawiedliwej unii gospodarczej i walutowej _. Z kolei Bułgarka Kristalina Georgiewa ma zająć się sprawami budżetu i zasobów ludzkich.

"Teka komisarza dla Bieńkowskiej - dobry sygnał dla Polski"

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że teka komisarza UE ds. rynku wewnętrznego dla Elżbiety Bieńkowskiej to dobry sygnał dla Polski. Podkreśliła, że Bieńkowska ma kwalifikacje do objęcia teki komisarza UE.

_ - To bardzo dobre rozdanie dla Elżbiety Bieńkowskiej i dla Polski, to dla niej możliwość realnego działania, to nie jest jakaś funkcja honorowa, ale dająca szansę na konkretne działania i zadania. To dobry sygnał dla Polski, płynący z Brukseli _ - powiedziała Kidawa-Błońska.

Podkreśliła, że Bieńkowska ma wystarczające kwalifikacje do objęcia teki komisarza UE. _ Polacy powinni być naprawdę bardzo zadowoleni, że Bieńkowska objęła tak ważną tekę unijną, na pewno zrobi dużo dobrego _ - oceniła rzeczniczka rządu.

Kidawa-Błońska zauważyła też, że komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, będzie miał _ ogromny zakres kompetencji _.

Pytana o to, że Bieńkowska nie została wiceszefową KE, Kidawa-Błońska powiedziała: _ To funkcja symboliczna, nie ma aż takiego znaczenia. Konkretna teka komisarza jest na pewno ważniejsza _.

W środę przyszły szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował, że dotychczasowa wicepremier Elżbieta Bieńkowska będzie komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Przyznana Polce teka jest jedną z nowości w strukturze KE. Jak napisała w komunikacie KE, będzie to _ maszynownia realnej gospodarki _.

Bieńkowska była ministrem rozwoju regionalnego od początku rządów koalicji PO-PSL. Zarówno premier, jak i media często chwaliły ją za tempo wykorzystania pieniędzy unijnych. Również Komisja Europejska podawała nas za przykład w ich wydawaniu.

Mogherini będzie pomagać Junckerowi

Wiceprzewodniczącą KE będzie też wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Włoszka Federica Mogherini. W nowej Komisji ma koordynować projekt, któremu Juncker nadał nazwę _ Silniejszy Gracz Globalny _.

- _ Potrzebujemy lepszych mechanizmów, by wcześniej przewidywać wydarzenia i szybko znaleźć na nie wspólną odpowiedź. Musimy skuteczniej wykorzystywać narzędzia Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Polityka handlowa, pomoc rozwojowa, nasz udział w międzynarodowych instytucjach finansowych i polityka sąsiedztwa muszą być powiązane i działać według tej samej logiki _ - powiedział Juncker.

Teki wiceprzewodniczących KE Juncker przyznał czworgu byłym premierom (Katainen, Bratuszek, Dombrovskis i Ansip), a zarazem komisarzom z mniejszych krajów UE (poza Włoszką Federicą Mogherini).

Jednak także komisarzom z największych krajów UE przypadły bardzo istotne dziedziny. Niemiec Guenther Oettinger obejmie tekę _ gospodarka i społeczeństwo cyfrowe _, a Francuz Pierre Moscovici zgodnie z oczekiwaniami dostał _ sprawy gospodarcze i monetarne, podatki i cła _. Z kolei Brytyjczyk Jonathan Hill będzie komisarzem ds. stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych; to bardzo ważna dziedzina dla Wielkiej Brytanii z uwagi na interesy londyńskiego City.

To najlepsza teczka dla Polski

Zdaniem Starczewskiej-Krzysztoszek, ekonomistki z Konferderacji Lewiatan, teraz ta teka jest najlepsza między innymi dlatego, że fundusze unijne zostały już podzielone i nie trzeba tego pilnować. _ - Pewnie gdybyśmy byli jeszcze przed dzieleniem budżetu (UE), pewnie inna (teka) byłaby lepsza _ - powiedziała w piątek. _ - W tej chwili ważne jest, jak będziemy funkcjonować, jak będą wyglądać regulacje dotyczące przedsiębiorczości, przemysłu: czy nie będą obciążeniem, czy będą wspierać gospodarkę unijną _ - uzasadniła ekspertka.

Podkreśliła, że rynek wewnętrzny UE, zwłaszcza rynek usług, jest ważny dla polskiej gospodarki i polskich firm. Zauważyła, że o ile swobodny przepływ towarów, kapitału i ludzi _ nieźle _ funkcjonuje w Unii Europejskiej, to w kwestii usług jest wiele niedoskonałości, a zakres wspólnych usług jest niewielki. - _ Widać, że polskie firmy budowlane, polskie firmy transportowe dobrze sobie radzą na rynku europejskim, ale to nie znaczy, że wszystko działa dobrze i warto by było, żeby przez tę najbliższą kadencję bardzo silnie skoncentrować się na rynku wewnętrznym, na poprawie jego funkcjonowania, zwłaszcza na rynku usług _ - powiedziała.

_ Jeszcze sporo do zrobienia _

Odnosząc się do przedsiębiorczości zauważyła, że już w poprzedniej kadencji zrobiono wiele dla zniesienia barier administracyjnych dla firm w regulacjach unijnych. _ - Ale myślę, że jeszcze jest sporo do zrobienia _ - zauważyła. Jej zdaniem, warto by było zastanowić się w nowej kadencji, jak _ zupełnie inaczej podejść do sytuacji prawnej mikrusów _, czyli bardzo małych przedsiębiorstw np. na prowincji.

Jej zdaniem połączenie teki przemysłu i rynku wewnętrznego byłoby dobrym pomysłem. Teraz dzierży je dwóch komisarzy. Ekspertka podkreśliła, że polityka przemysłowa _ ma silną styczność _ z polityką energetyczną i klimatyczną. Jej zdaniem w unijnej polityce jest zła kolejność, która prowadzi do obciążania europejskiego biznesu kosztami polityki klimatycznej i tym samym do zmniejszania jego konkurencyjności. _ _

_ - Najpierw powinny pójść środki na badania, na szukanie rozwiązań technologicznych, które pozwolą zmniejszyć emisje, zmniejszyć zużycie (energii) i dopiero wtedy (powinno się) nakładać ograniczenia _ - powiedziała. Dodała, że komisarz odpowiedzialny za przemysł powinien w tej kwestii współpracować z komisarzami zajmującymi się badaniami oraz energią.

Trzy zadania przed nową komisarz

Starczewska-Krzysztoszek proszona o propozycje trzech zadań dla polskiej komisarz na tym stanowisku wymieniła taką zmianę regulacji, aby coraz więcej usług funkcjonowało w ramach wspólnego rynku; zmianę przepisów w celu obniżenia kosztów administracyjnych oraz zastanowienie się nad odrębnymi przepisami dla najmniejszych lokalnych przedsiębiorstw.

Jako trzecie zadanie wymieniła współpracę z komisarzami ds. energii i badań, aby stworzyć warunki do opracowania nowych technologii pozwalających przemysłowi spełniać kryteria klimatyczne bez uszczerbku dla jego konkurencyjności. _ - Znając skuteczność (przyszłej) pani komisarz i jej pragmatyzm, wydaje mi się, że będzie w stanie te cele osiągnąć, a przynajmniej za to mocno trzymam kciuki _ - podsumowała.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziewięć kobiet zgłoszonych do KE. To dużo Apele i naciski poskutkowały. Zależało na tym szczególnie nowemu przewodniczącemu Komisji, Jean-Claudowi Junckerowi (na zdjęciu).
Bieńkowska kandydatką do KE Według Janusza Piechocińskiego, stanowisko komisarza dla obecnej wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju jest już pewne.
Jean-Claude Juncker kompletuje skład KE Parlament Europejski już zagroził, że może nie zaakceptować jej składu. Dlaczego?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)