Notowania

oligarcha
01.08.2013 22:12

Ekstradycja kazachskiego oligarchy do Rosji. Francuzi go wydadzą?

W Rosji Ablazow jest poszukiwany w związku z dochodzeniem w sprawie defraudacji środków finansowych należących do spółki akcyjnej BTA Bank.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)

MSW Rosji poinformowało, że przygotowywane są dokumenty konieczne do wniosku o ekstradycję kazachskiego oligarchy Muchtara Ablazowa, aresztowanego we Francji. Ablazow - kazachski dysydent - jest oskarżany o przestępstwa finansowe na wielką skalę.

W Rosji Ablazow jest poszukiwany w związku z dochodzeniem w sprawie defraudacji środków finansowych należących do spółki akcyjnej BTA Bank.

Ekstradycji Ablazowa domagają się trzy państwa: Kazachstan, Rosja i Ukraina. Według nich Ablazow kierował grupą przestępczą, która przywłaszczyła sobie ponad 5 mld dolarów z funduszy banku BTA.

Ablazow, który kierował w Kazachstanie bankiem BTA w latach 2005-2009, został usunięty ze stanowiska, gdy obwiniono go o nadużycia. Wyjechał za granicę. Bank BTA prowadził operacje zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie. Według agencji Reuters Ablazowa zatrzymano na wniosek ukraińskich organów ścigania.

W sądzie w Aix-en-Provence (południowo-wschodnia Francja), który zajmuje się sprawą Ablazowa, poinformowano, że wydanie go władzom Kazachstanu w ogóle nie wchodzi w grę, bo między Francją a Kazachstanem nie ma odpowiedniej umowy.

Adwokat Ablazowa oświadczył, że będzie zabiegać o jego uwolnienie nim zapadnie decyzja o jego ewentualnej ekstradycji.

Ablazow nim został krytykiem rządu prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, był ministrem energetyki tego kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin nie spełni prośby Amerykanów Były pracownik służb wywiadowczych USA Edward Snowden, któremu władze USA zarzucają ujawnienie tajnych informacji, przebywa wciąż na lotnisku w Moskwie i nie będzie przekazany Stanom Zjednoczonym.
Od roku się ukrywa. Co z Assangem? Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło, że otrzymało zaproszenie do rozmów z Ekwadorem w sprawie Juliana Assange'a.
Polska wydała go Rosji. Jest już w Moskwie Jutro rosyjscy śledczy zamierzają przedstawić mu zarzuty i przesłuchać.
Tagi: oligarcha, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz