Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ekstradycja byłego szefa wywiadu Kadafiego

0
Podziel się

Mauretania przekazała Libii byłego szefa wywiadu Kadafiego, Abdullaha al-Senussiego.

Ekstradycja byłego szefa wywiadu Kadafiego
(Polaris/East News)
bEhVjsaJ

Mauretania przekazała Libii byłego szefa wywiadu Kadafiego, Abdullaha al-Senussiego - podały władze w Trypolisie, potwierdzając wcześniejsze doniesienia prasy mauretańskiej o ekstradycji.

_ - Potwierdzam, że Abdullah al-Senussi przebywa już w areszcie w stolicy kraju, Trypolisie. Przed chwilą stawił się w prokuraturze generalnej; po rutynowych badaniach lekarskich rozpocznie się przesłuchanie _ - powiedział libijski prokurator Taha Baara.

_ - Podjętą przez mauretański sąd decyzję o ekstradycji zatwierdził prezydent Mauretanii Mohammed uld Abd el-Aziz _ - dodał Baara.

bEhVjsaL

Kilka oficjalnych źródeł cytowanych przez agencję Reutera donosiło, że libijska delegacja składająca się m.in. z ministra obrony, ministra finansów oraz szefa sztabu generalnego sił zbrojnych przebywała od wtorku w Nawakszut, stolicy Mauretanii. Podejrzewa się, że miało to związek z ekstradycją Senussiego.

Oprócz Libii wydania Senussiego domaga się również od wielu miesięcy Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. MTK zarzuca Senussiemu dopuszczenie się zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości podczas tłumienia libijskiego powstania przeciw Kadafiemu.

Zainteresowana ekstradycją byłego prominenta libijskiego reżimu jest Francja. W 1999 r. sąd w Paryżu zaocznie skazał Senussiego na dożywocie za udział w zamachu na samolot francuskich linii UTA w 1989 r. nad terytorium Nigru. W zamachu zginęło 170 osób, w tym 54 Francuzów.

Senussiego chcą też przesłuchać USA. Zdaniem amerykańskich władz były szpieg może być powiązany z zamachem bombowym w samolocie linii Pan Am nad Lockerbie w Szkocji w 1988 roku; śmierć poniosło wówczas 270 osób.

bEhVjsaR

Senussi został zatrzymany w marcu br. na lotnisku w Nawakszut krótko po przylocie z Maroka. Legitymował się fałszywym malijskim paszportem.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsze takie zamachy od upadku Kaddafiego Do jednego z wybuchów doszło w pobliżu ministerstwa spraw wewnętrznych, drugi nastąpił pod akademią policyjną dla kobiet.
Obalili Kadafiego, teraz idą na wojnę z... Weterani zeszłorocznego konfliktu zbrojnego w Libii szkolą syryjskich rebeliantów i pomagają im w organizowaniu oddziałów.
bEhVjsbm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)