Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekstradycja arcybiskupa Wesołowskiego. Dominikana nie bedzie o nią zabiegać?

0
Podziel się:

Prokurator cytując Konwencje Wiedeńską stwierdził, że dyplomata podlega jurysdykcji kraju, którego był przedstawicielem.

Ekstradycja arcybiskupa Wesołowskiego. Dominikana nie bedzie o nią zabiegać?
(Keith Allison/Flickr)
bEKzRgFx

Dominikana nie będzie zabiegać o ekstradycję oskarżanego o pedofilię arcybiskupa Józefa Wesołowskiego - napisał dominikański dziennik Diario Libre. Gazeta powołuje się na prokuratora generalnego tego kraju Francisco Domingueza Brito.
Prokurator cytując Konwencje Wiedeńską stwierdził, że _ dyplomata podlega jurysdykcji kraju, którego był przedstawicielem _.

_ - Watykan nie zgodzi się na sądzenie arcybiskupa poza Stolicą Apostolską _- uważa dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Kościelne przepisy są w tej sprawie jednoznaczne. _ Kodeks karny Watykanu mówi, że nuncjuszy sądzi się przed Trybunałem Stolicy Apostolskiej _ - mówi zakonnik.

W ostatni piątek Watykan poinformował, że Trybunał pierwszej instancji przy Kongregacji Nauki Wiary usunął arcybiskupa Józefa Wesołowskiego ze stanu duchownego. Obok ekskomuniki to najcięższa z kościelnych kar. Hierarcha ma dwa miesiące na odwołanie.

bEKzRgFz

Po uprawomocnieniu wyroku ruszy dalsza procedura - dodaje ojciec Stanisław Tasiemski. Kiedy wyrok potwierdzi druga instancja ruszy proces karny przed watykańskim Trybunałem. Arcybiskup Wesołowski może zostać skazany na karę od ośmiu do dwudziestu lat więzienia oraz na karę finansową - wyjaśnia.

Hierarcha poszedłby do włoskiego więzienia, ponieważ Watykan ma umowę regulująca takie sprawy, właśnie z Włochami.Rok temu papież zaostrzył kary za pedofilię. Chodzi o przestępstwa popełnione przez pracowników i funkcjonariuszy Watykanu na jego terytorium oraz poza jego granicami.

Przedłużono okres, po jakim przestępstwo zostaje uznane za przedawnione. Wcześniej był to10 lat, teraz to 20 lat od chwili osiągnięcia pełnoletniości przez ofiarę molestowania.

Wykorzystywanie seksualne osoby psychicznie chorej zrównano z pedofilią. Watykan zaliczył też do przestępstw pornografię dziecięcą. Karane jest posiadanie takich materiałów i ich produkcja.

bEKzRgFF
Czytaj więcej w Money.pl
Bez szans na ekstradycję abp. Wesołowskiego Watykan poinformował polską prokuraturę, że podejrzany o pedofilię Józef Wesołowski, jako obywatel Watykanu, nie może zostać odesłany do Polski.
Nowy nuncjusz na Dominikanie. Kim jest? Nigeryjski duchowny Jude Thaddeus Okolo zastąpił arcybiskupa Józefa Wesołowskiego.
Misja na Dominikanie w sprawie księży? - _ Uzyskamy materiał, którego nie da się zakwestionować przed sądem _ - zapowiada Prokurator Generalny. Będzie śledztwo pod specjalnym nadzorem.
bEKzRgGa
KOMENTARZE
(0)