Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekstradycja Abu Katady do Jordanii

0
Podziel się:

Katada został skazany zaocznie w 1999 roku w Jordanii na dożywocie.

Ekstradycja Abu Katady do Jordanii
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)

Radykalny muzułmański duchowny Abu Katada będzie w niedzielę deportowany z Wielkiej Brytanii do Jordanii - poinformowało jordańskie źródło rządowe. Katada został skazany zaocznie w 1999 roku w Jordanii na dożywocie.

- _ Abu Katada opuści Londyn w niedzielę wcześnie rano i przybędzie do Jordanii. Zostanie przetransportowany samolotem wojskowym, pod eskortą sił jordańskich i brytyjskich _ - poinformowano.

Rząd w Londynie od 12 lat zabiegał o deportowanie Katady do Jordanii, jednak brytyjski wymiar sprawiedliwości blokował te zamiary w związku z domniemaniem, że w Jordanii przeciwko Katadzie mogłyby zostać użyte zeznania wymuszone torturami.

Katada (właśc. Omar Mahmud Mohammed Othman) nazywany był niegdyś prawą ręką Osamy bin Ladena w Europie. Jordania chce osądzić 52-letniego islamistę za udział w przygotowywaniu dwóch zamachów bombowych - w 1999 i 2000 roku.

Decyzja o deportacji Katady zapadła po podpisaniu w kwietniu br. przez obydwa kraje umowy o ekstradycji. W 2002 roku ten Jordańczyk o palestyńskich korzeniach został aresztowany w Wielkiej Brytanii na mocy ustawy antyterrorystycznej, która w tamtym czasie dopuszczała przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm bez postawienia im zarzutów.

Zwolniono go w 2005 roku, po uchyleniu kontrowersyjnego prawa. Już po kilku miesiącach wrócił jednak do celi, ponieważ Jordania wystąpiła do władz brytyjskich z wnioskiem o jego ekstradycję w związku z zarzutami terroryzmu.

W styczniu br. Europejski Trybunał Praw Człowieka zablokował ekstradycję Katady do Jordanii, orzekając, że ewentualna deportacja naruszałaby jego prawo do sprawiedliwego procesu. Orzeczenie wywołało sprzeciw Londynu. Na mocy decyzji sądu z 6 lutego Katadę zwolniono z więzienia za kaucją. Wielka Brytania wznowiła procedurę ekstradycyjną w kwietniu, gdy uzyskała od Jordanii zapewnienie, że przeciwko Katadzie nie będą wykorzystywane dowody uzyskane w wyniku tortur.

Katada po raz kolejny został aresztowany 9 marca br. w Londynie przez antyterrorystyczną jednostkę brytyjskiej policji za niewywiązywanie się z warunków dotyczących swobody poruszania się i kontaktów. Osadzono go w więzieniu Belmarsh w Londynie. W połowie maja brytyjski sąd decydował się zatrzymać Katadę w więzieniu, uznając, że stanowi on _ zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawa ręka Osamy stawia warunki Londynowi Rząd w Londynie od 12 lat zabiega o deportowanie Katady do Jordanii.
Prawa ręka bin Ladena wyjdzie za kaucją Radykalny islamski kaznodzieja Abu Katada, skutecznie odwołał się od wniosku o ekstradycję z Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania tłumaczy się przed Niemcami W ubiegłym tygodniu dziennik Guardian ujawnił, powołując się na byłego współpracownika CIA Edwarda Snowdena, że brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ podsłuchiwał międzynarodowe rozmowy telefoniczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)