Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamach w paryżu
08.01.2015 16:15

Ekspert ocenia atak we Francji: Potrzeba planu politycznego dla Bliskiego Wschodu

Francja jest jednym z głównych państw zasilających Państwo Islamskie, swobodnie działają tam grupy wyznaniowe wspierające dżihad.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marines/Flickr)

Biorąc pod uwagę ilość i swobodę działania islamistów we Francji, można było się spodziewać takich konsekwencji - tak doktor Wojciech Szewko, specjalista do spraw stosunków międzynarodowych komentuje zamach na redakcję satyrycznego magazynu _ Charlie Hebdo _. Zaniechanie rozwiązań systemowych związanych z działalnością radykalnych muzułmanów w Europie może w jego opinii mieć fatalne konsekwencje.

Jak powiedział politolog - Francja jest jednym z głównych państw zasilających Państwo Islamskie, swobodnie działają tam grupy wyznaniowe wspierające dżihad w takiej sytuacji prędzej czy później znajdzie się kilka osób, które zdecują się nie wyjechać do Syrii by zasilić szeregi bojowników, a zrobić dżihad u siebie.

Jak mówi Szewko - demokratyczne państwa Unii Europejskiej nie są przygotowane do walki z dżihadem, ponieważ przyzwyczajone są że najpierw ktoś dokonuje przestępstwa, a dopiero potem się go łapie. System nie jest dostosowany do zagrożeń wynikających z działalności ideologicznej, która na jeden sygnał z zewnątrz może zamienić się w akt terroru - mówi ekspert. Podkreśla jednak, że zaostrzenie praw dotyczących prewencji będzie prowadzić do ograniczania demokracji, a niszczenie europejskiego stylu życia będzie sukcesem dżihadystów.

W opinii politologa Europa nie może sobie jednak pozwolić na brak reakcji - potrzeba planu politycznego dla Bliskiego Wschodu, bo na obecną sytuację w Iraku czy Syrii miały wpływ także działania państw europejskich. Nie wolno też lekceważyć reakcji na sytuacje doraźne. Leczenie objawowe jest potrzebne dla przetrwania naszych społeczeństw, ale nie możemy zapominać, że w wyniku wybuchu jednej bomby, gdy ginie trzech mudżahedinów, na ich miejsce może pojawiać się kolejnych dwudziestu - uważa Szewko.

Bez planu politycznego skierowanego do mieszkańców np. Afganistanu, Państwo Islamskie może być dla nich ciekawszą perspektywą, niż to, co może im zaproponować Zachód - uważa Wojciech Szewko.

Czytaj więcej w Money.pl
"Zamach to ostrzeżenie dla Francji!" Komentator Sueddeutsche Zeitung ostrzega, że zamach w Paryżu może wpędzić francuskie społeczeństwo w głęboki kryzys
Amerykanie przestraszyli się islamistów Karykatury proroka udostępniły jedynie internetowe portale informacyjne Daily Beast i Slate.
Najostrzejsze okładki Charlie Hebdo: Papież, muzułmanie i... Polański Francuski tygodnik od lat szokował okładkami, na których krytykował nie tylko wyznawców największych religii na świecie. Ostra krytyka spotykała papieży, ale również.... Michaela Jacksona i Bin Ladena.
Tagi: zamach w paryżu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz