Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci twierdzą, że Arafat nie został otruty

0
Podziel się:

Francuzi zbadali próbki pobrane z ciała i osobistych przedmiotów zmarłego w 2004 roku przywódcy Palestyńczyków Jasera Arafata.

Eksperci twierdzą, że Arafat nie został otruty
(imago stock&people/EAST NEWS)

Francuscy eksperci, którzy badali próbki pobrane z ciała i osobistych przedmiotów zmarłego w 2004 roku przywódcy Palestyńczyków Jasera Arafata są zdania, że nie został on otruty, lecz zmarł śmiercią naturalną - podało źródło zbliżone do naukowców.

Według tego źródła francuscy eksperci ustalili, że Arafat zmarł w wyniku ogólnej infekcji. Władze Izraela, oskarżane przez Palestyńczyków o otrucie Arafata, oświadczyły, że konkluzje Francuzów były do przewidzenia. _ To nie jest niespodzianka _ - powiedział AFP rzecznik prasowy izraelskiego MSZ Jigal Palmor.

Oprócz ekipy francuskiej badania nad próbkami pobranymi z ciała i osobistych przedmiotów Arafata prowadzili równolegle specjaliści ze Szwajcarii i Rosji, dochodząc do wykluczających się wzajemnie wniosków.

Prof. Francois Bochud, dyrektor szwajcarskiego instytutu, gdzie prowadzono analizy, powiedział 7 listopada, że stwierdzony w próbkach wysoki poziom polonu _ sugeruje udział osób trzecich _, a wyniki badania _ w umiarkowany sposób potwierdzają teorię o otruciu _.

Z kolei Rosjanie następnego dnia oznajmili, że ich raport _ nie dostarcza wystarczającej ilości dowodów na potwierdzenie tezy o tym, że otrucie polonem 210 wywołało chorobę popromienną _.

Zarówno rosyjscy jak i szwajcarscy eksperci doszli do wniosku, że _ śmierć nie była spowodowana podeszłym wiekiem lub chorobą, ale była wynikiem działania toksycznej substancji _.

Arafat zmarł 11 listopada 2004 roku we francuskim szpitalu wojskowym w Clamart po trwającej miesiąc chorobie. W październiku zaczął uskarżać się na nudności i bóle żołądka. Gdy palestyńscy, egipscy i jordańscy lekarze okazali się bezradni wobec pogarszającego się stanu chorego, Arafat został przetransportowany na leczenie do Francji pod koniec października.

Ekshumacja Arafata, przeprowadzona pod koniec listopada 2012 roku w Ramallah była następstwem domysłów, że przyczyną jego śmierci był radioaktywny polon 210.

Przeprowadzone wcześniej w laboratorium w szwajcarskiej Lozannie badania ubrań, które Arafat nosił przed śmiercią, wykazały podwyższoną zawartość radioaktywnej substancji. Badania nie pozwalały jednak na wydanie ostatecznej opinii. Powołano wtedy trzy grupy naukowców z Francji, Szwajcarii i Rosji, które osobno prowadziły badania.

Arafat stał na czele Organizacji Wyzwolenia Palestyny przez ponad trzy dekady, a w 1996 roku został wybrany na prezydenta Autonomii Palestyńskiej. Za największą zasługę Arafata Palestyńczycy uznają to, że ich przywódca zmusił społeczność międzynarodową, by zajęła się sprawą palestyńską.

Czytaj więcej w Money.pl
Ich zdaniem, to Żydzi są winni śmierci Arafata Przyczyną śmierci nie był wiek ani choroba - powiedział Taufik Tirawi, stojący na czele palestyńskiej komisji rządowej.
Nie wierzą w dogadanie się z Arabami Blisko trzy czwarte Żydów uważa, że nie będzie możliwe osiągnięcie porozumienia pokojowego, gdyby doszło do wznowienia negocjacji.
Izrael odrzuca umowę. Jest zła i niebezpieczna Według Izraela "umowa ta umożliwi najbardziej niebezpiecznemu na świecie reżimowi uzyskanie broni jądrowej, pozostawiając w jego rękach wszystkie opcje i nie doprowadzając przy tym do rozbrojenia irańskiego plutonu".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)