Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksperci ostrzegają przed ptasią grypą w Azji

0
Podziel się:

W związku ze śmiercią na ptasią grypę obywatela Kanady ECDC odradza odwiedzania targów ptaków w Chinach i Azji.

Eksperci ostrzegają przed ptasią grypą w Azji
(pokpok31/CC/Flickr)
bEEDzjQl

W związku ze śmiercią obywatela Kanady, Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji (ECDC) w Sztokholmie odradza odwiedzania targów ptaków w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej.

Eksperci z ECDC ostrzegają Europejczyków podróżujących do Azji przed jakimkolwiek kontaktem z kurczakami, kaczkami oraz dzikim ptactwem, a także ich odchodami. Turystom zaleca się częste mycie rąk. _ Mięso drobiowe oraz jaja można jeść, ale tylko gdy są one dokładnie ugotowane _ - stwierdza komunikat.

Ostrzeżenie ECDC zostało opublikowane w związku ze śmiercią na ptasią grypę (wywołaną szczepem wirusa H5N1) obywatela Kanady. Osoba, która w grudniu przebywała w Chinach, 3 stycznia zmarła w kanadyjskiej prowincji Alberta. O tym zgonie władze tego kraju poinformowały 8 stycznia.

bEEDzjQn

_ Uważamy ten przypadek za odosobniony. Dotychczas nic nie wskazuje na to, że więcej osób zostało zarażonych _ - poinformował szef ECDC Marc Sprenger. Mimo to Centrum monitoruje rozwój sytuacji i nie wyklucza, że w pojedynczych przypadkach wirus ptasiej grypy może dotrzeć do Europy.

W 2013 roku w całym świecie zgłoszono Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 38 przypadków zarażenia się ludzi wirusem H5N1. 24 z nich były śmiertelne. Według ECDC w ostatnich 10 latach ptasią grypą zaraziło się prawie 650 osób, ok. 60 proc. z nich zmarło.

Czytaj więcej w Money.pl
W Kanadzie zmarła ofiara ptasiej grypy To pierwszy przypadek zgonu wywołanego przez szczep wirusa H5N1 w Ameryce Północnej.
Ptasia grypa przenosi się już między ludźmi? Od marca tego roku w Chinach wykryto 132 przypadki zakażenia H7N9. 43 osoby zmarły.
bEEDzjQO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)