Notowania

Przejdź na
pablo neruda
09.02.2013 21:40

Ekshumacja Pablo Nerudy ma wyjaśnić, czy nie został zabity

Rodzina noblisty zawsze utrzymywała, że poeta zmarł w klinice w Santiago z powodu zaawansowanego stadium raka prostaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mark Scott Johnson/CC/Flickr)

*Sąd chilijski zarządził ekshumację szczątków laureata literackiej Nagrody Nobla Pablo Nerudy, która ma być częścią dochodzenia w sprawie przyczyny śmierci poety. Neruda zmarł w 1973 roku tuż po zamachu stanu w Chile; niektórzy utrzymują, że go zamordowano. *

Rodzina Pablo Nerudy zawsze utrzymywała, że poeta zmarł w klinice w Santiago z powodu zaawansowanego stadium raka prostaty. Miał 69 lat.

Przed dwoma laty w Chile wszczęto dochodzenie z powodu zeznań kwestionujących twierdzenie, że Neruda zmarł na raka. W maju 2011 roku były sekretarz i kierowca poety Manuel Araya oświadczył, że noblista został zamordowany, bo nie chciano dopuścić, aby na wychodźstwie stał się głośnym przeciwnikiem dyktatury Augusto Pinocheta, która trwała do roku 1990. Neruda miał powiedzieć, iż zaalarmował go tajemniczy zastrzyk, który mu zrobiono w środku nocy w klinice.

Zdaniem ekspertów śmiertelne następstwa iniekcji byłyby bardzo trudne do udowodnienia, gdyż po tak długim czasie potencjalna trucizna mogłaby okazać się nie do wykrycia.

W czasie zamachu stanu zginął przyjaciel Nerudy, ówczesny socjalistyczny prezydent Chile Salvador Allende. W roku 2011 jego szczątki ekshumowano w ramach śledztwa sądowego, którego celem było ustalenie, czy w dniu zamachu stanu 11 września 1973 roku Allende popełnił samobójstwo, czy też został zamordowany. Eksperci ustalili, że popełnił samobójstwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Dlaczego Argentyńczyków ciągnie do Chile? Vina del Mar w Chile to ostatnio jeden z popularniejszych kierunków turystycznych w Ameryce Południowej.
Ekshumowali Arafata. Znajdą ślady polonu? Międzynarodowi eksperci chcą ustalić, czy palestyński przywódca został otruty.
Żydzi zabili Arafata? Będzie ekshumacja W ciągu kilku godzin ma się okazać, czy palestyński przywódca został otruty tak jak Aleksander Litwinienko.
Tagi: pablo neruda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz