Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ekshumacja Anny Walentynowicz. Kopacz: Nie byłam przy identyfikacji ciała

- Pojechałam tam opiekować się rodzinami, a nie prowadzić śledztwo - wyjaśnia marszałek Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

_ - Nie byłam przy identyfikacji, ani nie identyfikowała Anny Walentynowicz _ - powiedziała Ewa Kopacz, była minister zdrowia. Obecna marszałek Sejmu nie odpowiedziała jednak na wszystkie pytania dziennikarzy. Pogrzeb współzałożycielki NSZZ _ Solidarność _ zaplanowano na piątek.

Aktualizacja: 11.40

Wczoraj okazało się, że jej ciało zostało zamienione w trumnie z ciałem innej ofiary katastrofy smoleńskiej. Dziś marszałek Kopacz, która w czasie katastrofy była ministrem zdrowia, mówiła, że nie była przy otwieraniu trumny byłej opozycjonistki.

- _ Nie byłam przy identyfikacji, ani nie identyfikowałam Anny Walentynowicz _ - powiedziała marszałek Sejmu. - _ Wiadomo, że musi być wniosek do prokuratury. Z tego co wiem, tylko jeden wniosek o otwarcie trumny wpłynął. Dotyczył prezydenta Kaczyńskiego _.

Ewa Kopacz prostowała też swoje słowa dotyczące roli polskich lekarzy na miejscu katastrofy smoleńskiej. Dziś podkreślała, że nie uczestniczyli oni w samej sekcji zwłok.

- _ Ja tę sprawę wyjaśniałam. Rozmawiałam również na spotkaniach, które miały miejsce w Kancelarii Premiera, wtedy kiedy było spotkanie z rodzinami. (...) Polscy lekarze, powtórzę jeszcze raz, uczestniczyli w przygotowaniu zwłok do identyfikacji. To jest zupełnie coś innego, niż sekcja _ - tłumaczyła była minister zdrowia.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI EWY KOPACZ

(Źródło: IAR)

Marszałek Kopacz mówiła, że jako minister jej rolą nie było prowadzenie śledztwa, lecz wsparcie rodzin ofiar katastrofy. - _ Pojechałam tam opiekować się rodzinami. Ja nie pojechałam tam prowadzić śledztwa. Miałam zadbać o to, aby rodziny jak najłatwiej tę traumatyczną sytuację zniosły i robiłam to najlepiej jak potrafiłam _ - wyjaśniła.

Jutro w Sejmie minister sprawiedliwości przedstawi informację rządu ws. działań podjętych przez resort sprawiedliwości po katastrofie smoleńskiej, poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Klub PiS złożył wniosek, by minister sprawiedliwości przedstawił posłom informację nt. zachowania prokuratury i rządu po katastrofie smoleńskiej w związku z wtorkową informacją Naczelnej Prokuratury Wojskowej, że ciało Anny Walentynowicz zostało zamienione z ciałem innej ofiary katastrofy.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
To Gowin wyjaśni przebieg pochówku ofiar Mam nadzieję, że będę w stanie przedstawić miarodajną informację nt. pochówków ofiar, choć instrumenty do tego ma prokuratura wojskowa - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dodał, że - według jego wiedzy - nie było zakazu otwierania trumien przywiezionych do Polski.
Polityk PO sugeruje winnych ws. Walentynowicz W tej sytuacji mamy do czynienia z błędem ludzkim, ale państwo właściwie wykonywało obowiązki, twierdzi Kidawa-Błońska
Tagi: ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej, ekshumacja anny walentynowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz