Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ekshumacja Anny Walentynowicz. Gowin: Spróbuję przedstawić miarodajną informację

Mam nadzieję, że będę w stanie przedstawić miarodajną informację nt. pochówków ofiar, choć instrumenty do tego ma prokuratura wojskowa - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dodał, że - według jego wiedzy - nie było zakazu otwierania trumien przywiezionych do Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

_ - Mam nadzieję, że będę w stanie przedstawić miarodajną informację nt. pochówków ofiar, choć instrumenty do tego ma prokuratura wojskowa _ - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dodał, że - według jego wiedzy - nie było zakazu otwierania trumien przywiezionych do Polski.

_ - Decyzją Sejmu mam przedstawić sprawozdanie na temat przebiegu pochówków ofiar katastrofy smoleńskiej i jest to dla mnie zadanie podwójnie trudne; w tamtej kadencji byłem posłem, więc nie mam żadnej wiedzy na ten temat, a ministerstwo sprawiedliwości nie było w żaden sposób w te działania wmieszane. Ale taka jest decyzja Sejmu, więc mam nadzieję, że jutro będę w stanie przedstawić w pełni miarodajną informację _ - powiedział Gowin w środę w radiu TOK FM.

Minister zapewnił, że będzie się starał - w miarę swoich możliwości - wyjaśnić pomyłki, do których doszło przy pochówku ofiar, ale _ instrumenty wyjaśnienia leżą w rękach prokuratury - konkretnie prokuratury wojskowej _.

Gowin podkreślił, że jego zdaniem wszystkie osoby, które pojechały do Moskwy, _ wykazały się wielkim hartem ducha _.

Odniósł się także do zarzutów opozycji, która zarzuca władzom - szczególnie premierowi i ówczesnej minister zdrowia Ewie Kopacz - że nie dopełniły obowiązków w sprawie rozpoznania i pochówku ofiar. _ Nie wykluczam, że pani minister Kopacz - dziś pani marszałek - została wówczas przez swoich rosyjskich informatorów wprowadzona w błąd, że działania służb rosyjskich nie były tak staranne, jak wówczas ją przekonywano. Ale trzeba wykazać się małodusznością, by odmawiać jej dobrej woli i zasług _ - zaznaczył.

Podkreślił, że choć zawsze sceptycznie odnosił się do tłumaczeń strony rosyjskiej, to jest przekonany, że wszyscy przedstawiciele instytucji państwowych zrobili wszystko, by ciała ofiar znalazły się w Polsce jak najszybciej.

Gowin, pytany o to, czy rzeczywiście był zakaz otwierania trumien po sprowadzeniu ich do Polski, powiedział, że według informacji, które będą jeszcze weryfikowane, takiego zakazu nie było.

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała we wtorek, że z przeprowadzonych badań genetycznych wynika jednoznacznie, że ekshumowane w zeszłym tygodniu ciała dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej _ zostały ze sobą wzajemnie zamienione _.

W ubiegłym tygodniu - w poniedziałek i wtorek - prokuratorzy wojskowi przeprowadzili w Gdańsku i Warszawie ekshumacje dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej. Jedną z nich była - jak potwierdzili jej bliscy - Anna Walentynowicz; drugą - według informacji medialnych, gdyż bliscy i prokuratura nie ujawnili personaliów - Teresa Walewska-Przyjałkowska.

Po wtorkowej informacji NPW klub PiS zażądał złożenia przez ministra sprawiedliwości informacji w Sejmie. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz wyraziła zgodę na włączenie tego punktu do czwartkowego porządku obrad.

Czytaj więcej o zamianie ciała Anny Walentynowicz w Money.pl [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1332111600&de=1332197940&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=WIG20&colors%5B0%5D=%231f5bac&s%5B1%5D=sWIG80&colors%5B1%5D=%23e823ef&s%5B2%5D=mWIG40&colors%5B2%5D=%23ef2361&s%5B3%5D=WIG&colors%5B3%5D=%234dadff&st=1&w=600&h=300&cm=1&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Tagi: ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej, Ewa Kopacz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz