Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
egzekucja jamesa floya
20.08.2014 13:06

Egzekucji Foleya dokonał brytyjski dżihadysta

Premier Wielkiej Brytanii przerywa urlop i w trybie pilnym wraca do Londynu. W krótkim oświadczeniu napisał, że nagranie egzekucji Jamesa Folya jest brutalnym i szokującym aktem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PrntScrn/YouTube)

Brytyjskie służby specjalne badają tożsamość dżihadysty na opublikowanym przez Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie /ISIL/ wideoklipie. Premier Cameron zapowiedział, że spotka się z ministrem spraw zagranicznych, urzędnikami ministerstwa spraw wewnętrznych oraz przedstawicielami służb specjalnych. Chce omówić sytuację w Iraku i Syrii oraz zagrożenie ze strony islamistów z ISIL.

Ukazuje on domniemaną egzekucję amerykańskiego dziennikarza, 40-letniego Jamesa Foley'a, który 2 lata temu zaginął w Syrii. Przed egzekucją dżihadysta wygłasza antyamerykaską tyradę, mówiąc po angielsku z wyraźnie brytyjskim akcentem.

Dziennik _ The Times _ określa nawet akcent dżihadysty jako wyraźnie londyński. Ubrany na czarno mężczyzna w kominiarce na twarzy stoi obok klęczącego Amerykanina w pomarańczowej pokutnej koszuli i przykłada mu do gardła nóż. Następnie widać ciało z odciętą głową w tym samym stroju, choć nie da się zweryfikować, czy to rzeczywiście James Foley.

Brytyjskie media podkreślają, że nie był to pierwszy wideoklip ISIL-u z udziałem brytyjskich dżihadystów. Należą oni do najbardziej bezwzględnych radykałów, dokonywali już w przeszłości zamachów samobójczych i egzekucji.

Jeden z nich zamieścił w internecie swoje zdjęcie z odcięta głową, a 19-latka spod Londynu opublikowała na Twitterze zdjęcia placu w mieście Rakka w Syrii, udekorowanego nadzianymi na płot głowami syryjskich żołnierzy. W szeregach radykalnych organizacji w Syrii i Iraku walczy od 500 do 700 brytyjskich muzułmanów.

- _ Wielu z tych ludzi może w pewnym momencie starać się wrócić do Wielkiej Brytanii i będą wówczas stanowić bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa w kraju _ - powiedział dziś BBC brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond.

##Cameron skraca urlop

David Cameron przerywa urlop i wraca do Londynu. Decyzja brytyjskiego premiera ma związek opublikowanym dziś przez islamistów filmem z egzekucji amerykańskiego dziennikarza.

Cameron zapowiedział, że spotka się z ministrem spraw zagranicznych, urzędnikami ministerstwa spraw wewnętrznych oraz przedstawicielami służb specjalnych. Premier chce omówić sytuację w Iraku i Syrii oraz zagrożenie ze strony islamistów z ISIL.

W krótkim oświadczeniu urzędu premiera napisano, że _ nagranie egzekucji Jamesa Folya jest brutalnym i szokującym aktem _.

##Skąd radykalizacja Brytyjczyków przyłączających się do dżihadu?

- _ Łatwych odpowiedzi na to pytanie nie ma _ - mówi doktor Sara Silvestri, politolog z londyńskiego City University.. Przypomina, że przeprowadzono wiele badań zakładających, że przyczyną może być zła sytuacja ekonomiczna tych ludzi. Nie okazało się to prawdą. - _ Podobnie jak nieprawdziwe są teorie, że to neofici automatycznie lgną do takich grup _ - tłumaczy Silvestri.

Badaczka skłania się ku teorii _ kognitywnego otwarcia _: zwiększonej podatności na nowe idee, nawet najbardziej radykalne. - _ Ludzie, którzy skłaniają się do takich radykalnych grup doznali w pewnym momencie mocnego, osobistego przeżycia. W jego wyniku podejmują decyzję, by radykalnie odmienić swoje życie.A nawet jeśli tego nie robią, pozostają otwarci na nowe koncepcje _- tłumaczy Silvestri.

Jak dodaje, mimo że czołowi brytyjscy duchowni przestrzegają przed przyłączeniem się do takich grup jak Państwo Islamskie, nie zawsze jest to skuteczne. Bo badania pokazują, ze coraz częściej do radykalizacji wystarczają treści zawarte w internecie, który zastępuje młodym ludziom imamów. _ - Pojawia się tu nowa koncepcja samoradykalizacji. Internet to miecz o dwóch ostrzach. Z jednej strony łączy człowieka z globalną siecią, ale z drugiej, taki ktoś może nawiązać kontakt z grupą ludzi myślących w ten sam sposób, działających w izolacji od świata _ - tłumaczy.

Czytaj więcej w Money.pl
Biały Dom o egzekucji Jamesa Foleya Dżihadyści z Państwa Islamskiego twierdzą, że zamordowali amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya.
Obama: "Będziemy wspierać nowy iracki rząd" Zdaniem prezydenta USA dotychczasowe bombardowania przyniosły efekt, umożliwiając siłom irackim i kurdyjskim przejęcie największej zapory w kraju.
Merkel za amerykańską interwencją zbrojną _ - Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że terrorystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie dopuszcza się niewyobrażalnych przestępstw _ - powiedziała kanclerz Niemiec.
Islamiści zabili około 500 jazydów w Iraku Sunniccy rebelianci spalili żywcem niektóre ze swych ofiar, w tym kobiety i dzieci - dodał iracki minister ds. praw człowieka Muhammad Szija as-Sudani Poinformował także, że do niewoli islamistów trafiło około 300 kobiet.
Tagi: egzekucja jamesa floya, atak dżihadystów w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz