Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egzekucje komornicze. Posłowie PO zaproponowali ograniczenie opłat

0
Podziel się:

Zaproponowane zmiany zakładają m.in., że w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik będzie pobierał od dłużnika opłatę uzależnioną od nakładu pracy.

Egzekucje komornicze. Posłowie PO zaproponowali ograniczenie opłat

Ograniczenie stawek opłat pobieranych od egzekucji przez kancelarie komornicze zaproponowali posłowie PO w projekcie nowelizacji ustawy o komornikach sądowych. W zamierzeniu wnioskodawców wysokość opłat miałaby być uzależniona od nakładu pracy komorników.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Zaproponowane zmiany zakładają m.in., że w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik będzie pobierał od dłużnika opłatę uzależnioną od nakładu pracy. O wysokości opłaty będzie każdorazowo decydował sam komornik, projekt ustawy nakłada jednak ograniczenia - górna jej granica to 10 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak opłata nie może być przy tym niższa niż 1/20 i nie może być wyższa niż dwudziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (ponad 70 tys. złotych).

W szczególnych przypadkach (egzekucja do wierzytelności m.in. z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczeń ZUS i zasiłków dla bezrobotnych)
opłaty komorników mają być ograniczone do maksymalnie 5 proc. wartości wyegzekwowanej kwoty.

W projekcie odstąpiono również od sztywnego określania wysokości opłaty na poziomie 2 proc. wartości roszczenia w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego. Inna z zaproponowanych zmian zakłada, że w wypadku wpłaty części lub całości roszczenia w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji opłata komornika wynosi do 2 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia.

- _ Trybunał Konstytucyjny we wszystkich swoich orzeczeniach stwierdził, zresztą bardzo jednoznacznie i całe orzecznictwo jest w tym kierunku, że opłata pobierana przez komornika musi być zgodna z nakładem jego pracy _ - argumentowała w imieniu wnioskodawców poseł Lidia Staroń (PO).

Reprezentujący stronę rządową podczas pierwszego czytania projektów sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń powiedział, że resort wstrzymał się z zaopiniowaniem zaproponowanych przez posłów zmian.

- _ Żeby mieć świadomość jak obniżenie opłat wpłynie na rentowność kancelarii komorniczych Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości o przeprowadzenie badań. Jeżeli będziemy mieli ocenę skutków finansowych wykonaną przez IWM, będziemy mogli powiedzieć w jakim zakresie popieramy obniżenie opłat _ - powiedział Kozdroń. Podkreślił przy tym, że za wartościowe uważa propozycje zmierzające do tego, by komornicy sami (w granicach określonych ustawą) decydowali o wysokości opłat.

Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek zauważył, że przyjęcie proponowanych przez posłów zmian może mieć negatywne skutki dla rynku pracy. - _ Dziś kancelarie zatrudniają w całym kraju około 11 tys. osób, szacujemy, że po ograniczeniu stawek opłat pracę może stracić nawet połowa z nich _ - mówił. Fronczek wskazywał też, że zmiany negatywnie wpłyną na zainteresowanie nowych osób zawodem komornika i doprowadzą do bankructwa najmniejsze i najmłodsze kancelarie komornicze.

Komisja zawiesiła prace nad projektem do czasu wpłynięcia stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości.

Czytaj więcej w Money.pl
Komornik nie zabierze już tego sprzętu? Wyłączenie z postępowania egzekucyjnego przedmiotów niezbędnych do normalnego funkcjonowania przewiduje projekt nowelizacji przepisów.
Powództwo przeciwegzekucyjne w postępowaniu cywilnym Procedura cywilna obowiązująca w Polsce przewiduje środki zaskarżenia od każdego rodzaju rozstrzygnięcia, które zapada w sądowym postępowaniu cywilnym.
Przymusowe eksmisje? Komornicy mówią nie W ocenie komorników obowiązujące przepisy, wyłączające część lokatorów spod ochrony przed nieotrzymaniem lokalu socjalnego, naruszają zasadę równości wobec prawa i zakaz dyskryminacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)