Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walka z terroryzmem
21.08.2014 07:59

Egzekucja Jamesa Foleya. Amerykanie próbowali odbić dziennikarzy w Syrii

Amerykanie po raz pierwszy ujawnili, że ich wojsko przeprowadziło akcję, która miała uwolnić zakładników porwanych przez islamskich bojowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
James Foley przed porwaniem w 2012 r.

Władze USA tego lata wysłały do Syrii siły specjalne, aby spróbowały uwolnić amerykańskich zakładników, przetrzymywanych przez bojowników Państwa Islamskiego - poinformował Pentagon. Misja się nie powiodła.

Akcję zorganizowano, gdy wywiad Stanów Zjednoczonych zidentyfikował miejsca, w których ukrywano porwanych. Gdy siły specjalne tam przybyły, nie znalazły uprowadzonych, lecz wdały się w walkę z siłami Państwa Islamskiego.

Wśród poszukiwanych był amerykański dziennikarz James Foley. Przedwczoraj pojawiło się nagranie wideo ukazujące egzekucję Foleya, dokonaną przez sunnickich ekstremistów. Nie ujawniono, gdzie i kiedy przeprowadzono operację.

Państwo Islamskie podało, że śmierć Foleya jest zemstą za ataki lotnictwa USA na dżihadystów w Iraku. Zagrozili też ścięciem kolejnego amerykańskiego dziennikarza, Stevena Sotloffa.

_ - Rząd USA miał, wydawałoby się, wystarczające informacje i gdy nadeszła szansa, prezydent zezwolił ministerstwu obrony na agresywne działania mające na celu ratunek naszych obywateli _ - oświadczyła Lisa Monaco, doradczyni Baracka Obamy ds. walki z terroryzmem.

Amerykanie po raz pierwszy ujawnili, że ich wojsko przeprowadziło działania w Syrii, kraju od ponad trzech lat ogarniętym wojną domową.

Czytaj więcej w Money.pl
Wideo z egzekucji dziennikarza autentyczne Śmierć amerykańskiego reportera Jamesa Foleya potwierdziła rodzina.
Obama nieugięty. Zabicie Foleya nic nie zmieni - _ Będziemy czujni i nie spoczniemy dopóki nie wymierzymy sprawiedliwości tym, którzy wyrządzają szkody Ameryce _ - powiedział.
Twitter masowo blokuje te zdjęcia Zyskują na sile starania, by nie dopuszczać do ekspozycji terrorystów w mediach.
Tagi: walka z terroryzmem, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz