Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egzamin lekarski jednak zostanie?

0
Podziel się

Sejmowa komisja zdrowia zarekomendowała, by studenci medycyny
nadal go zdawali.

Egzamin lekarski jednak zostanie?
(Soleilc/Dreamstime)
bEgwTlKJ

Sejmowa komisja zdrowia zarekomendowała, by studenci medycyny nadal go zdawali. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zakłada likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego.

Projekt, nad którym pracuje komisja, wchodzi w skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych. Oprócz likwidacji LEP przewiduje on także zniesienie stażu podyplomowego - tego rozwiązania komisja nie neguje. O utrzymanie egzaminu postulowała m.in. Naczelna Rada Lekarska. Decyzję w tej sprawie podejmie Sejm, w głosowaniu nad projektem ustawy.

Zgodnie z rozwiązaniami, które zarekomendowała komisja zdrowia, studenci medycyny mieliby kończyć studia Lekarskim Egzaminem Końcowym (LEK), studenci stomatologii - Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym (LDEK); po jego zdaniu uzyskiwaliby prawo do wykonywania zawodu.

bEgwTlKL

Rządowy projekt zakłada likwidację obowiązujących obecnie: Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego, nie proponując innej formy egzaminacyjnej, kończącej studia medyczne. Obecnie prawo do wykonywania zawodu lekarskiego można otrzymać po zdaniu LEP-u i LDEP-u oraz odbyciu stażu podyplomowego.

Nowelizacja przewiduje, że dla lekarzy praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów, a dla dentystów - na V roku. Nowelizacja zakłada także obowiązkowe złożenie najważniejszych egzaminów końcowych - dla kierunku lekarskiego już na V roku studiów, a lekarsko-dentystycznego na IV.

Według Ministerstwa Zdrowia likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń zdrowotnych. W ocenie MZ jest to niezbędne nie tylko ze względu na długotrwały obecnie proces kształcenia podyplomowego (od momentu uzyskania dyplomu wyższej uczelni do momentu otrzymania dyplomu lekarza specjalisty), ale również z powodu deficytu kadry lekarskiej, w tym szczególnie specjalistów. Obecnie stażysta, zanim uzyska samodzielność zawodową, przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza. Wynagrodzenia są pokrywane ze środków budżetu państwa.

Zgodnie z nowelą wprowadzony ma zostać modułowy system specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe oraz zasad uznawania dorobku zawodowego i naukowego.

bEgwTlKR

Moduł podstawowy będzie zawierać treści uniwersalne dla grupy specjalizacji, jak również wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Moduł specjalistyczny ma zawierać wiedzę ściśle specjalistyczną. Skrócony będzie termin wydawania dokumentu uprawniającego do wykonywania zawodu lekarza, wyniesie on 30 dni, a nie - jak do tej pory - trzy miesiące.

Zmiany obejmą również kwestie związane z przyznawaniem miejsc szkoleniowych na określone specjalizacje. Decyzje w sprawie przyznawania i rozdziału rezydentur na poszczególne województwa będzie podejmować minister zdrowia, decyzje w kwestii pozostałych wolnych miejsc - wojewoda. Projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty należy do pakietu ustaw zdrowotnych, który ma poprawić sytuację służby zdrowia. Projekty wprowadzają duże zmiany m.in. w przepisach dotyczących funkcjonowania szpitali oraz w zasadach refundacji leków i kształcenia lekarzy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t100456.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/e-mail;ma;zastapic;wizyte;u;lekarza;na;wyspach,244,0,759028.html) E-mail ma zastąpić wizytę u lekarza na Wyspach Lekarz odpowie na elektroniczny list w przerwie między przyjmowaniem pacjentów lub pod koniec dnia pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t129584.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kopacz;nie;chce;placic;za;leczenie;za;granica,224,0,757216.html) Kopacz nie chce płacić za leczenie za granicą Polska odwołać się od zapisów dyrektywy UE o zwrocie kosztów za leczenie w innych krajach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t85645.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/1;5;mln;rolnikow;bez;darmowego;leczenia,122,0,746874.html) 1,5 mln rolników bez darmowego leczenia? Takie są konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku.
bEgwTlLm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)