Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego uniewinnieni

0
Podziel się:

Oskarżenia dotyczyły udziału w protestach 16 sierpnia 2013 roku.

Egipt: Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego uniewinnieni
(PAP/EPA)

Egipski sąd oczyścił w poniedziałek z zarzutów uczestniczenia w _ nielegalnym zgromadzeniu _ 169 zwolenników Bractwa Muzułmańskiego. Oskarżenia dotyczyły udziału w protestach 16 sierpnia 2013 roku, kiedy to w Kairze doszło do krwawych zamieszek.

Do protestów doszło dwa dni po tym, gdy egipskie służby bezpieczeństwa użyły siły w stosunku do demonstrantów, którzy rozbili w centrum stolicy miasteczko namiotowe. Członkowie i sympatycy Bractwa Muzułmańskiego sprzeciwiali się obaleniu prezydenta Mohammeda Mursiego. W tych starciach zginęło kilkuset zwolenników Mursiego i Bractwa Muzułmańskiego, z którego szeregów wywodził się obalony prezydent.

Ze 169 osób, którym postawiono zarzuty, w więzieniu przebywało 117. Po orzeczeniu sądu wyjdą na wolność. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości nie ujawnili do tej pory więcej szczegółów procesu.

Od pozbawienia Mursiego władzy w lipcu 2013 roku do więzienia trafiło ok. 16 tys. zwolenników Bractwa, a kilkuset skazano na śmierć lub kary długoletniego więzienia w masowych procesach.

28 kwietnia sąd w Kairze skazał na śmierć 683 zwolenników Mursiego, w tym duchowego przywódcę Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Badiego. Według ONZ był to największy zbiorowy proces w najnowszej historii.

Obrońcy praw człowieka alarmują, że wspierany przez armię rząd i antyislamscy sędziowie dążą do stłumienia wszelkich przejawów sprzeciwu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m220268.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wyroki;skazujace;dla;170;zwolennikow;bractwa;muzulmanskiego,118,0,1539446.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 170 osób usłyszało dziś wyrok. Za terroryzm Skazani odpowiedzą za udział w zamieszkach w delcie Nilu po obaleniu prezydenta Mohammeda Mursiego w 2013 r. oraz za próbę wysadzenia stacji metra w Kairze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m305082.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;w;egipcie;ue;rezygnuje;z;ich;obserwacji,208,0,1538768.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) UE rezygnuje z obserwacji wyborów. Powód? Nie ma gwarancji, że jej misja będzie przebiegać prawidłowo - oświadczyły unijne źródła dyplomatyczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/m95675.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dzihadystow;z;ansar;bait;al-makdis;osadza;za;terroryzm,220,0,1532380.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 200 osób w Egipcie osądzą za terroryzm Daty procesu jeszcze nie wyznaczono.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)