Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Trzech dziennikarzy skazanych na więzienie

0
Podziel się:

Przedstawiciele mediów zostali uznani winnymi wspierania organizacji islamistycznej Bractwo Muzułmańskie.

Egipt: Trzech dziennikarzy skazanych na więzienie
(PAP/EPA/KHALED ELFIQI)

Dziennikarze katarskiej telewizji Al-Dżazira zostali skazani na kary od siedmiu do 10 lat więzienia za wspieranie organizacji islamistycznej Bractwo Muzułmańskie, z której wywodził się obalony w ubiegłym roku prezydent Mohammed Mursi.

Szef Al-Dżaziry Mustafa Sawaq skrytykował wyrok, uznając że _ jest niesprawiedliwy _. Całą trójkę, którą - jak zauważa agencja AFP - przetrzymywano w więzieniu od 160 dni, uznano za winnych m.in. wspierania _ organizacji terrorystycznej _ poprzez publikowanie kłamstw.

Wśród skazanych jest Australijczyk Peter Greste, korespondent Al-Dżaziry w Kenii, i szef kairskiego biura Al-Dżaziry Mohamed Fadel Fahmy, mający obywatelstwo Egiptu i Kanady. Obaj dostali po siedem lat więzienia. Trzeci skazany - producent, Egipcjanin Baher Mohamed - dostał dodatkowo trzy lata za posiadanie broni; czyli łącznie dziesięć lat pozbawienia wolności.

Greste, Fahmy i Mohamed zostali aresztowani w grudniu ub.r. podczas obławy w jednym z kairskich hoteli w ramach zakrojonej na szeroką skalę rozprawy z islamistycznymi zwolennikami obalonego w lipcu Mursiego.

Pozostałych 11 podsądnych, których m.in. oskarżono o przynależność do Bractwa, zostało zaocznie skazanych na 10 lat więzienia. Wśród nich jest troje zagranicznych dziennikarzy - dwóch Brytyjczyków i Holenderka. Dwie osoby zostały uniewinnione.

Łącznie w procesie oskarżonych było 16 osób. Oskarżeni wielokrotnie mówili o _ politycznym i krzywdzącym _ procesie, twierdząc, że dowody _ zostały całkowicie sfabrykowane _. Od odsunięcia od władzy prezydenta Mursiego tysiące jego zwolenników i członków Bractwa trafiło do więzienia, a setki w masowych procesach skazano na śmierć lub kary długoletniego więzienia. W grudniu ub.r. egipskie władze uznały Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy wybory w Egipcie? Jest ważna data Nie podano bliższych informacji. Wciąż nie jest znany termin wyborów.
Kara śmierci dla 180 osób. Sprawdź, gdzie Wczoraj sąd skazał na kary śmierci ponad 180 islamistów.
Prezydent przeprasza napastowaną kobietę Abd el-Fatah es-Sisi osobiście udał się do jednego ze szpitali w Kairze, aby przeprosić ofiarę napaści seksualnej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)