Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ordynację wyborczą

0
Podziel się:

Wyrok Trybunału może opóźnić planowane na kwiecień wybory parlamentarne.

Egipt: Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ordynację wyborczą
(PAP/EPA)

Trybunał Konstytucyjny Egiptu zakwestionował pięć artykułów projektu ordynacji wyborczej i odesłał cały tekst Szurze (tymczasowej izbie wyższej parlamentu) do przeredagowania, co może opóźnić planowane na kwiecień wybory parlamentarne.

_ Trybunał zwrócił do Szury projekt ordynacji wyborczej do parlamentu w następstwie stwierdzenia, że pięć spośród jej artykułów jest niezgodnych z ustawą zasadniczą _ - głosi komunikat Trybunału.

Na razie nie ujawniono, jakich konkretnie elementów projektu dotyczą zastrzeżenia. Trybunał zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek wyda obszerniejsze oświadczenie na ten temat.

Przed decyzją Trybunału Konstytucyjnego cytowane przez Reutera źródło z otoczenia prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego powiedziało, że ewentualne zakwestionowanie projektu ordynacji mogłoby opóźnić jej uchwalenie o kilka tygodni, ale prawdopodobnie nie o miesiące.

Wcześniej oczekiwano, że Mursi podpisze ordynację około 25 lutego i wyznaczy na koniec kwietnia termin wyborów. Ze względu na niedostateczną liczbę oddelegowanych przez wymiar sprawiedliwości obserwatorów głosowania odbywałyby się zapewne w różnych regionach niejednocześnie.

Trybunał Konstytucyjny, w którego skład wchodzą również sędziowie mianowani przez obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę poprzedniego prezydenta Hosniego Mubaraka, wielokrotnie podejmował interwencje w proces transformacji ustrojowej.

W czerwcu 2012 roku Trybunał orzekł, że przeprowadzone pół roku wcześniej wybory parlamentarne były niezgodne z konstytucją, gdyż nie zapewniały równych szans kandydatom niezależnym. Zanegował jednocześnie legalność mandatów około jednej trzeciej deputowanych, reprezentujących w większości islamistyczne Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się również Mursi.

Na mocy zatwierdzonej w grudniu ubiegłego roku przez referendum nowej konstytucji Egiptu, izba wyższa parlamentu (Szura) dysponuje pełnią władzy ustawodawczej do czasu wyłonienia w wyborach nowej izby niższej.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipscy policjanci boją się gniewu tłumu Wśród haseł, pod którymi demonstrowali policjanci, były: _ Nie jesteśmy winni krwi męczenników _; w Aleksandrii domagali się ustąpienia ministra spraw wewnętrznych.
Powstanie nowa, gazowa potęga na świecie? Cypr i kraje Lewantu - Izrael, Syria, Liban - mogą w niedalekiej przyszłości rozpocząć wydobycie tego surowca na dużą skalę.
YouTube zablokowany decyzją sądu. Dlaczego? Wszystko przez głośny film Niewinność muzułmanów, który w zeszłym roku doprowadził do zamieszek w świecie islamskim.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)