Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty w egipcie
26.12.2013 21:06

Egipt: Skazani aktywiści rozpoczęli głodówkę

Trzej skazani 22 grudnia na kary więzienia egipscy aktywiści rozpoczęli strajk głodowy. Protestują w ten sposób przeciwko złemu traktowaniu w zakładzie karnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

Trzej skazani 22 grudnia na kary więzienia egipscy aktywiści rozpoczęli strajk głodowy. Protestują w ten sposób przeciwko złemu traktowaniu w zakładzie karnym - poinformował prodemokratyczny _ Ruch 6 Kwietnia _.

W internetowym oświadczenia ruchu, który odegrał kluczową rolę w obaleniu prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka podkreślono, że znani z organizowania protestów w 2011 roku Ahmed Maher, Ahmed Douma i Mohamed Adel rozpoczęli głodówkę w środę. Z treści dokumentu wynika, że mężczyznom odmówiono dostarczenia zimowych ubrań, a służba więzienna znęcała się nad nimi psychicznie.

Egipskie MSW zaprzeczyło jakoby aktywiści byli źle traktowani w więzieniu, w którym odbywają karę. _ - Nie ma czegoś takiego jak złe traktowanie, wszyscy więźniowie są tak samo traktowani _ - powiedział rzecznik resortu spraw wewnętrznych.

Mężczyźni byli oskarżeni o zorganizowanie w listopadzie demonstracji bez pozwolenia władz i o zaatakowanie policjantów. Sąd uznał, że są winni i skazał ich na kary trzech lat pozbawienia wolności.

Maher, Douma i Adel są symbolami protestów z 2011 roku, które przyczyniły się do obalenia Mubaraka. Poza karą więzienia aktywiści muszą zapłacić po 50 tys. funtów egipskich (ok. 7200 dolarów).

W listopadzie tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur podpisał ustawę, która według obrońców praw człowieka znacznie ogranicza prawo obywateli do zgromadzeń i pokojowych protestów. Zgodnie z nowymi przepisami na demonstracje potrzebna jest zgoda policji. Właśnie o naruszenie tego prawa oskarżeni byli aktywiści.

Maher i Adel są czołowymi działaczami _ Ruchu 6 Kwietnia _ a Douma jest znanym w Egipcie blogerem i krytykiem władz.

W ciągu blisko trzech lat od obalenia przez społeczną rewoltę autorytarnego prezydenta Mubaraka Egipcjanie systematycznie wychodzili na ulice, by zamanifestować swoje żądania lub okazać niezadowolenie. Protestowano przeciw rządom islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, a po odsunięciu go od władzy w lipcu - przeciwko wspieranemu przez wojsko rządowi tymczasowemu.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto prawdziwy obraz Arabskiej Wiosny W obradach wzięli udział także: patriarcha melchicki Grzegorz III Laham, patriarcha chaldejski Louis Raphael I Sako, patriarcha syryjsko-katolicki Ignacy Józef III Junan, patriarcha ormiańsko-katolicki Nerses Bedros XIX oraz wielu biskupów.
Turcja krytykuje Egipt. Za akcję policji Egipskie siły bezpieczeństwa likwidują w środę w Kairze dwa obozy zwolenników Mursiego.
Nobliska nie dostała prawa wjazdu do Egiptu Jemeńskiej noblistce pokojowej Tawakkul Karman zamierzała wziąć udział w większym z dwóch siedzących protestów zwolenników Bractwa w Kairze.
Tagi: protesty w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz