Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: sąd kazał uwolnić Mubaraka, ale mimo to nie wyjdzie na wolność

0
Podziel się:

Egipski sąd nakazał warunkowe zwolnienie z więzienia byłego prezydenta Hosniego Mubaraka, sądzonego za śmierć demonstrantów.

Egipt: sąd kazał uwolnić Mubaraka, ale mimo to nie wyjdzie na wolność
(primeministergr/CC/Flickr)
bECgEYgl

Egipski sąd nakazał warunkowe zwolnienie z więzienia byłego prezydenta Hosniego Mubaraka, sądzonego za śmierć demonstrantów. Pozostanie on jednak za kratkami w związku z inną sprawą - poinformowała egipska telewizja.

Według kanału Nile News adwokat byłego prezydenta, przebywającego w więzieniu od kwietnia 2011 roku, domagał się uwolnienia Mubaraka, argumentując, że areszt prewencyjny byłego szefa państwa przekroczył maksymalny termin dwóch lat.

Mimo poniedziałkowej decyzji sądu apelacyjnego Mubarak nie wyjdzie w najbliższym czasie na wolność, ponieważ prokuratura zażądała, by pozostał on w areszcie w związku z innymi zarzutami - o korupcję.

bECgEYgn

Mubarak, zmuszony do ustąpienia w lutym 2011 roku na fali ludowej rewolty, został w czerwcu 2012 roku skazany na dożywocie za przyczynienie się do śmierci demonstrantów.

W styczniu sąd kasacyjny anulował ten wyrok i zlecił nowy proces Mubaraka. Pierwsza rozprawa miała się odbyć w sobotę, ale sędzia prowadzący przekazał sprawę do innego sądu. Kompetencje tego sędziego były kwestionowane, ponieważ w innym procesie uniewinnił on innych dygnitarzy obalonego egipskiego reżimu.

W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Mubarak i wspólnicy znów staną przed sądem Egipski sąd apelacyjny wyznaczył rozpoczęcie ponownego procesu byłego prezydenta.
Mubarak skazany na dożywocie. Potem trafił do szpitala Po ogłoszeniu wyroku uniewinniającego synów dyktatora na sali sądowej wybuchła awantura.
To prezydent odpowiada za masakrę Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak osobiście nadzorował brutalne tłumienie protestów na początku 2011 roku.
bECgEYgO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)