Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt przed kolejnymi ważnymi wyborami

0
Podziel się:

Wybory parlamentarne mogłyby się odbyć między lutym a marcem przyszłego roku.

Egipt przed kolejnymi ważnymi wyborami
(James Buck/CC/Flickr)
bEIXmfyt

Wybory parlamentarne mogłyby się odbyć _ między lutym a marcem _ przyszłego roku, a następnie wybory prezydenckie - wczesnym latem - powiedział szef egipskiej dyplomacji Nabil Fahmi. Natomiast na grudzień zaplanowane jest referendum konstytucyjne.

Głosowanie ma wyłonić nową reprezentację parlamentarną, która zastąpi dotychczasowe władze postawione na czele państwa przez wojsko, które obaliło prezydenta Mohammeda Mursiego i zdominowany przez Bractwo Muzułmańskie rząd.

Fahmi w rozmowie w Madrycie z agencją Reutera przypomniał, że polityczne ramie Bractwa Muzułmańskiego nie zostało zdelegalizowane, a jego członkowie mogą swobodnie uczestniczyć w wyborach. Natomiast sami islamiści od lipca br. stali się celem ataków władz wojskowych, które doprowadziły do aresztowania ponad dwóch tysięcy osób. W starciach z siłami porządkowymi zginęły także setki członków Bractwa Muzułmańskiego.

bEIXmfyv

Szef egipskiego MSZ poinformował, że termin wyborów prezydenckich zostanie ogłoszony _ pod koniec następnej wiosny _, a samo głosowanie zostanie przeprowadzone w terminie _ maksymalnie dwóch miesięcy od momentu ogłoszenia daty wyborów _.

Przed wyborami odbędzie się referendum w sprawie nowej konstytucji, które zaplanowane zostało na grudzień 2013 roku. 50-osobowa komisja pracuje już nad poprawieniem treści poprzedniej ustawy zasadniczej, którą przyjął rząd zdominowany przez islamistów. Na szefa komisji wybrano byłego ministra spraw zagranicznych Egiptu Amra Musę.

Musa zapewnił po wyborze o swym zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości społecznej, praw człowieka i pluralizmu politycznego; wybrany został 30 głosami. Szef egipskiej dyplomacji za czasów dyktatury Hosniego Mubaraka był też w przeszłości sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej.

Komisja, w której zasiadają świeccy politycy i osobistości życia publicznego, ma dwa miesiące na rozpatrzenie zmian w konstytucji, zaproponowanych przez dziesięciu ekspertów - sędziów i profesorów uniwersyteckich. Konstytucja zostanie zmieniona po raz trzeci od rewolucji z 2011 roku, która zakończyła autorytarne rządy Mubaraka.

bEIXmfyB

Ustawa zasadnicza została uchwalona w 2012 roku pod rządami wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego. Wywołała wiele protestów, głównie w kołach świeckich, które twierdziły, że ogranicza swobody i prawa obywatelskie. Została zawieszona, gdy wojsko obaliło Mursiego 3 lipca, po wielkich demonstracjach, których uczestnicy domagali się jego ustąpienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy nie chcą uchodźców z Syrii i Egiptu Antyimigranckie nastroje podsyca prawica, próbując zbić na tym polityczny kapitał.
Rośnie napięcie w Tunezji. Wojsko na ulicach Opozycja tunezyjska odrzuca wszelkie ustępstwa i próby pojednania ze strony rządu po drugim w tym roku zabójstwie polityka opozycji.
Były ambasador przyjął tekę ministra Gabinet Biblawiego ma rządzić krajem do czasu rozpisania wyborów parlamentarnych i wyłonienia cywilnego gabinetu po tym, jak wojsko odsunęło od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.
bEIXmfyW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)