Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sisi
09.06.2014 15:05

Egipt po wyborach. Sisi powierzył Mehlebowi funkcję premiera

Sisi powierzył Mehlebowi funkcję premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nowy prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi pozostawił na stanowisku dotychczasowego premiera Ibrahima Mehleba, zlecając mu jednocześnie misję utworzenia nowego rządu - poinformowała egipska telewizja państwowa.

Mehleb złożył przedtem na ręce prezydenta rezygnację całego rządu. Według przedstawicieli władz i mediów oczekuje się, że w nowym gabinecie zachowają swe stanowiska szefowie najważniejszych resortów, w tym minister finansów. Na razie nie jest jasne, kiedy prezydent mianuje nowy rząd.

Uroczyste objęcie władzy przez Sisiego odbyło się wczoraj, ale w ceremonii tej nie wziął udziału żaden z przywódców państw zachodnich. Odzwierciedla to krytyczny stosunek wspólnoty międzynarodowej do nowego prezydenta, firmującego surowe represje wobec islamistycznej opozycji.

Mający stopień wojskowy marszałka Sisi sprawował naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, gdy w sierpniu 2013 roku odsunęły one od władzy wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego poprzedniego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Obalenie Mursiego, który jako pierwszy uzyskał prezydenturę Egiptu w autentycznie demokratyczny sposób, nastąpiło po gwałtownych ulicznych protestach przeciwko polityce jego rządu.

By móc ubiegać się o urząd głowy państwa, Sisi zrezygnował pod koniec marca ze stanowisk ministra obrony i naczelnego dowódcy sił zbrojnych.

W zakończonych 28 maja trzydniowych wyborach Sisi otrzymał 93,3 proc. głosów, a jego jedyny rywal Hamdin Sabahi zaledwie 3 proc. Mimo wydłużenia głosowania o jeden dzień frekwencja wyniosła tylko 46 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Sisi wygra w Egipcie? Jutro odpowiedź Od dnia zamachu, 3 lipca 2013 roku, Sisi jest w Egipcie wręcz obiektem kultu jednostki - komentuje agencja AFP.
Egipska armia wzywa do wojny domowej? Generał Sisi zaapelował do Egipcjan, by masowo wyszli na ulicę. Bractwo Muzułmańskie nazwało ten apel _ jawnym wezwaniem do wojny domowej _.
Prezydent obejmuje stanowisko, czołgi pilnują... Zachód chłodno powitał nowego przywódcę Egiptu.
Tagi: sisi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz