Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt: Po decyzji sądu władze zniosą stan wyjątkowy

0
Podziel się

Egipskie władze zniosą obowiązujący od trzech miesięcy stan
wyjątkowy i godzinę policyjną.

Egipt: Po decyzji sądu władze zniosą stan wyjątkowy
(AP/Fotolink/East News)
bErHglnp

Egipskie władze zniosą obowiązujący od trzech miesięcy stan wyjątkowy i godzinę policyjną - poinformował dziś rzecznik rządu. Odwołanie ograniczeń wejdzie w życie po zapoznaniu się rządu z wtorkowym postanowieniem stołecznego sądu.

Decyzja rządu ma związek z wyrokiem sądu w Kairze, który orzekł we wtorek, że stan wyjątkowy powinien być zniesiony już 12 listopada, a nie jak zapowiadał minister spraw wewnętrznych Mohammed Ibrahim - w piątek.

Sąd przypomniał, że stan wyjątkowy wprowadzono 14 sierpnia br., a następnie przedłużono go o dwa miesiące 12 września. W związku z tym powinien przestać obowiązywać już we wtorek 12 listopada, a nie tak jak uważały władze - w czwartek 14 listopada.

bErHglnr

Rzecznik rządu podkreślił, że władze zastosują się do decyzji sądu, jednak oczekują na pisemne uzasadnienie decyzji. Na razie nie wiadomo, kiedy dokument zostanie dostarczony.

_ - Zobowiązujemy się do wykonania wyroku sądu i czekamy na kopię postanowienia, aby wprowadzić je w życie _ - podkreślono w oficjalnym oświadczeniu.

Stan wyjątkowy pozwala władzom między innymi na dokonywanie aresztowań bez oficjalnego nakazu sądu czy na przeszukania prywatnych mieszkań.

Tymczasem w Egipcie nadal dochodzi do starć służb bezpieczeństwa z osobami demonstrującymi poparcie dla obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego i Bractwa Muzułmańskiego. Egipska policja ostrzelała we wtorek gazem łzawiącym studentów protestujących na terenie uniwersytetu w mieście Mansura w delcie Nilu. W starciach funkcjonariuszy i studentów cztery osoby zostały ranne.

bErHglnx

Świadkowie podkreślają, że obie grupy obrzuciły się kamieniami, a na terenie kampusu akademickiego słychać było strzały z broni śrutowej.

Zwolennicy Mursiego nawołują sympatyków obalonego prezydenta do wyjścia na ulice w piątek i wzięcia udziału w masowych demonstracjach.

Władze wprowadziły restrykcje 14 sierpnia po zamieszkach wywołanych protestami w obronie obalonego prezydenta Mursiego, wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego. Po odsunięciu Mursiego od władzy nowy rząd rozpoczął represje wobec Bractwa i jego sojuszników. Ponad tysiąc osób, głownie zwolenników byłego prezydenta, straciło życie, a około 2 tys. członków Bractwa zostało aresztowanych. Wielu z nich skazano na długoletnie kary więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamieszki przed pogrzebem. "Precz!" Szef państwa Monsif Marzuki, premier Ali Larajedh i przewodniczący Zgromadzenia Konstytucyjnego Mustafa Ben Dżafar zostali wygwizdani przed uroczystością pogrzebową w koszarach w El-Aouina.
Stan wyjątkowy w Egipicie przedłużony Według wydanego komunikatu przedłużenie dotyczy całego terytorium Egiptu i liczone jest od dziś.
Kto i ile straci na rozruchach w Egipcie? Branża, dzięki której do gospodarki egipskiej trafiło w zeszłym roku ponad 10 mld dol., mocno odczuwa skutki transmitowanych przez telewizje całego świata zamieszek.
Pucz w Egipcie. Tragiczny bilans przemocy 578 osób, w tym 535 cywilów, straciło życie w starciach w Egipcie. _ - Zabijali niewinnych, to terroryści! _
bErHglnS
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)