Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt odrzuca krytykę w sprawie skazania dziennikarzy Al-Dżaziry

0
Podziel się:

Dziennikarzy skazano na kary od siedmiu do 10 lat pozbawienia wolności.

Egipt odrzuca krytykę w sprawie skazania dziennikarzy Al-Dżaziry
(AP/Fotolink/East News)

Władze Egiptu odrzuciły płynące z wielu krajów opinie, krytykujące skazanie tego dnia przez egipski sąd na kary więzienia trzech dziennikarzy katarskiej telewizji Al-Dżazira.

Dziennikarzy skazano na kary od siedmiu do 10 lat pozbawienia wolności za wspieranie islamistycznej organizacji Bractwo Muzułmańskie, z której wywodzi się obalony w ubiegłym roku prezydent Egiptu Mohammed Mursi.

Skazani, to Australijczyk Peter Greste, korespondent Al-Dżaziry w Kenii, szef kairskiego biura Al-Dżaziry Mohamed Fadel Fahmy, mający obywatelstwo Egiptu i Kanady oraz producent, Egipcjanin Baher Mohamed. Zostali aresztowani w grudniu 2013 roku podczas obławy w jednym z kairskich hoteli w ramach zakrojonej na szeroką skalę rozprawy z islamistycznymi zwolennikami Mursiego.

Wyrok skrytykowało wiele znanych osobistości oficjalnych, m.in. wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay, sekretarz stanu USA John Kerry, premier Wielkiej Brytanii David Cameron i minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop. Organizacja praw człowieka Amnesty International określiła proces jako farsę i _ mroczny dzień dla wolności mediów w Egipcie _.

Pillay wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że Egipt powinien uwolnić skazanych dziennikarzy i zarzuciła władzom w Kairze _ dławienie mediów _. W kontekście tego wyroku i zatwierdzenia w niedzielę kary śmierci, na którą skazano członków i sympatyków Bractwa Muzułmańskiego, oenzetowska komisarz wytknęła nieprawidłowości proceduralne i łamanie praw człowieka.

Kerry, który przebywa w Bagdadzie, w rozmowie telefonicznej z szefem egipskiej dyplomacji Samehem Szukrim wyraził _ poważne niezadowolenie _ Waszyngtonu z powodu skazania dziennikarzy Al-Dżaziry. Uznał ten wyrok za _ mrożący krew w żyłach i drakoński _.

Dziennikarzy, których przetrzymywano w więzieniu od 160 dni, uznano za winnych m.in. wspierania _ organizacji terrorystycznej _ poprzez publikowanie kłamstw. Według BBC mężczyźni byli przetrzymywani przez 23 godziny na dobę w celi o powierzchni czterech metrów kwadratowych, w której znajdowało się tylko jedno małe okno.

Pozostałych 11 podsądnych, których m.in. oskarżono o przynależność do Bractwa, zostało zaocznie skazanych na 10 lat więzienia. Wśród nich jest troje zagranicznych dziennikarzy - dwóch Brytyjczyków i Holenderka. Dwie osoby zostały uniewinnione.

Łącznie w procesie oskarżonych było 16 osób. Oskarżeni wielokrotnie mówili o _ politycznym i krzywdzącym _ procesie, twierdząc, że dowody _ zostały całkowicie sfabrykowane _.

Egipskie MSZ wydało w poniedziałek wieczorem oświadczenie, w którym _ zdecydowanie odrzucono _ wszelkie komentarze z zagranicy _ podające w wątpliwość niezależność egipskiego sądownictwa i sprawiedliwości jego wyroków _. Sprzeciwiono się też w tym kontekście ingerowaniu w sprawy wewnętrzne Egiptu.

Od odsunięcia od władzy prezydenta Mursiego tysiące jego zwolenników i członków Bractwa Muzułmańskiego trafiło do więzienia, a setki w masowych procesach skazano na śmierć lub kary długoletniego więzienia. W grudniu 2013 roku egipskie władze uznały Bractwo za organizację terrorystyczną.

Egipski sąd zatwierdził w sobotę karę śmierci dla duchowego przywódcy Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Badiego oraz 196 jego zwolenników. Badie został skazany 28 kwietnia wraz ze swoimi zwolennikami w związku z gwałtownymi protestami z sierpnia 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Pillay i Kerry krytykują skazanie dziennikarzy Al-Dżaziry w Egipcie Dziennikarzy skazano na kary od siedmiu do 10 lat pozbawienia wolności za wspieranie islamistycznej organizacji Bractwo Muzułmańskie
80 członków Bractwa skazano na dożywocie Wyroki te wydał właściwy terytorialnie dla objętych aktami oskarżenia czynów sąd w mieście Mansura w delcie Nilu.
Trzech dziennikarzy skazanych na więzienie Przedstawiciele mediów zostali uznani winnymi wspierania organizacji islamistycznej Bractwo Muzułmańskie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)