Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
proces mubaraka
10.06.2013 15:14

Egipt: Kolejna rozprawa w procesie Mubaraka odroczona

Sąd zaprezentował nowe dokumenty i dowody rzeczowe, dotyczące użycia siły przeciw protestującym przed dwoma laty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sąd w Kairze odroczył do 6 lipca proces byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, oskarżonego o korupcję i przyczynienie się do śmierci w 2011 roku kilkuset antyrządowych demonstrantów.

Sąd nakazał też uwolnienie dwóch synów Mubaraka. Alaa i Gamal są sądzeni wraz z ojcem za korupcję, ale ich pobyt w areszcie przekroczył już maksymalny okres dwóch lat. Źródła sądowe utrzymują jednak, iż jest mało prawdopodobne, by wyszli na wolność, gdyż ciążą na nich też inne zarzuty.

Na poniedziałkowej rozprawie sąd zaprezentował nowe dokumenty i dowody rzeczowe, dotyczące użycia siły przeciw protestującym przed dwoma laty. Obrona poprosiła o czas, by się z nimi zapoznać. Wszystkich podsądnych, w tym także byłego szefa MSW Habiba el-Adlego i synów Mubaraka, dowieziono do siedziby sądu, lecz rozprawę wkrótce odroczono.

Dziś od wczesnego rana przed miejscem rozprawy - budynkiem Akademii Policyjnej w Kairze - zbierali się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy byłego prezydenta, toteż zastosowano zaostrzone środki bezpieczeństwa.

W Egipcie w wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

W pierwszym procesie, który rozpoczął się w sierpniu 2011 roku, Mubarak i jego były szef MSW Habib el-Adli zostali skazani na dożywocie za przyczynienie się do śmierci demonstrantów. Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa obalonego reżimu zostali jednak uniewinnieni. Wszystkie wyroki zostały anulowane w styczniu bieżącego roku przez sąd kasacyjny, który zlecił powtórny proces. Ruszył on w maju.

Po rewolucji z roku 2011 machina sądowa Egiptu pracuje bez wytchnienia, niemal co tydzień odbywają się rozprawy i wydawane są wyroki w różnych sprawach przeciwko funkcjonariuszom byłego reżimu. Nierzadko różne incydenty są rozpatrywane łącznie, ale zdarza się też, że przeciwko jednej osobie wszczyna się wiele spraw - pisze agencja ITAR-TASS.

Tak też jest na "procesie wieku", jak niektórzy nazywają sprawę przeciwko Mubarakowi w związku ze śmiercią demonstrantów. Na tym procesie są jednocześnie rozpatrywane materiały dotyczące przywłaszczenia środków państwowych i dlatego na ławie oskarżonych zasiadają też oskarżani o to synowie Mubaraka.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent zwolniony, ale zostanie w więzieniu Egipski sąd nakazał warunkowe zwolnienie z więzienia byłego prezydenta Hosniego Mubaraka, sądzonego za śmierć demonstrantów.
Proces prezydenta odroczony. Co się stało? Sędzia, który miał prowadzić ponowny proces byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, dziś przekazał sprawę do innego sądu. Postępowanie zostało odroczone.
Mubarak i wspólnicy znów staną przed sądem Egipski sąd apelacyjny wyznaczył rozpoczęcie ponownego procesu byłego prezydenta.
Tagi: proces mubaraka, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz