Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Bloger-przeciwnik władz zginął w niejasnych okolicznościach

0
Podziel się:

Mężczyzna opisywał sytuację w kraju od rewolucji w 2011 r., w wyniku której obalony został autokratyczny prezydent Hosni Mubarak.

Egipt: Bloger-przeciwnik władz zginął w niejasnych okolicznościach
(Apaimages/Polaris/East News)

Mężczyzna opisywał sytuację w kraju od rewolucji w 2011 r., w wyniku której obalony został autokratyczny prezydent Hosni Mubarak - podała agencja AP. Miał 31 lat.

Według mediów i przedstawicieli sił bezpieczeństwa Bassem Sabri wypadł z balkonu wieżowca. Państwowy dziennik _ Al-Ahram _ napisał, że stało się to, gdy Sabri zapadł w śpiączkę cukrzycową.

Teksty Sabriego były publikowane m.in. w amerykańskim dwumiesięczniku _ Foreign Policy _, amerykańskim miesięczniku _ The Atlantic _ czy tureckim dzienniku _ Hurriyet Daily News _. Jego artykuły pojawiały się także w wielu niezależnych egipskich mediach.

Bloger zyskał uznanie dzięki zrównoważonym analizom sytuacji w głęboko podzielonym i niespokojnym Egipcie. Podziały w tym kraju pogłębiły się zwłaszcza po masowych protestach, które w lipcu ub.r. doprowadziły do odsunięcia od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Był on pierwszym egipskim szefem państwa wybranym w demokratycznych wyborach.

W przeciwieństwie do wielu egipskich mediów, które chwaliły obalenie Mursiego przez armię, Sabri - krytycznie nastawiony do prezydenta i jego Bractwa Muzułmańskiego - obawiał się, że Egipt znowu może stać się państwem policyjnym. Powodem tych obaw były krwawe represje, które władze stosowały wobec islamistycznych zwolenników Mursiego.

_ Teraz jest jasne, że nie da się już praktycznie odtworzyć rewolucji _, która rozpoczęła się 25 stycznia 2011 roku - napisał Sabri na portalu Al-Monitor dzień po krwawej operacji policyjnej z sierpnia ub.r. wymierzonej w islamistów. _ Politycy w Kairze kompletnie zawiedli i wybrali konfrontację _ - ocenił. Pogrzeb Sabriego, który zaplanowano na dziś, został przełożony z powodu opóźnienia w wydawaniu aktu zgonu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyroki śmierci w Egipcie. Unia protestuje Egipski sąd skazał w poniedziałek na śmierć duchowego przywódcę Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Badiego oraz ponad 680 innych domniemanych zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego.
Biały Dom potępia Egipt za te procesy _ Dzisiejszy wyrok, podobnie jak ten z ubiegłego miesiąca, sprzeciwia się nawet najbardziej podstawowym międzynarodowym standardom wymiaru sprawiedliwości _ - głosi oświadczenie Białego Domu.
Egipt: Kara śmierci dla 683 członków opozycji Ten sam sąd zamienił na dożywocie kary śmierci orzeczone ponad miesiąc temu wobec 500 innych zwolenników Bractwa Muzułmańskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)