Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt zamyka przejście graniczne ze Strefą Gazy w Rafah

0
Podziel się:

To reakcja na zamach samobójczy, w którym zginęło 30 egipskich żołnierzy.

Na przejściu granicznym w Rafah takie ruchu już się nie zobaczy</br>
Na przejściu granicznym w Rafah takie ruchu już się nie zobaczy</br> (gloucester2gaza/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)

Nad ranem zaczął obowiązywać stan wyjątkowy w niektórych rejonach północnej i środkowej części półwyspu Synaj w Egipcie. Ze względów bezpieczeństwa władze w Kairze postanowiły też zamknąć przejście graniczne ze Strefą Gazy w Rafah.

Stan wyjątkowy, który wszedł w życie o godzinie 5 rano czasu polskiego, obowiązywać będzie przez trzy miesiące. Decyzja zapadła po zamachu samobójczym, w którym zginęło wczoraj na Synaju 30 egipskich żołnierzy.

Władze ogłosiły także trzydniową żałobę na terytorium całego kraju. W trakcie stanu wyjątkowego obowiązywać będzie godzina policyjna w godzinach od 7 wieczorem do 7 rano.

Zamach przeprowadzono z użyciem samochodu pułapki w pobliżu posterunku armii na północny zachód od miasta Arisz, stolicy prowincji Synaj Północny. Był to największy atak na armię egipską od lipca 2013 roku, gdy wojsko odsunęło od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego.

Grupy dżihadystyczne twierdzą, że dokonują tych zamachów w odwecie za krwawe represje wobec zwolenników byłego szefa państwa.

Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi, były dowódca armii i inspirator obalenia Mursiego, zwołał na wieczór Radę Obrony Narodowej, aby "prześledzić rozwój wypadków na Synaju". Północna część półwyspu jest uznawana za matecznik islamistycznych bojowników, którzy regularnie organizują ataki na żołnierzy i członków egipskich służb bezpieczeństwa.

Do odpowiedzialności za większość najpoważniejszych ataków przyznali się bojownicy dżihadystycznej organizacji Ansar Bajt el-Makdis, która ostatnio zadeklarowała poparcie dla skrajnie radykalnego Państwa Islamskiego (IS).

Od obalenia Mursiego w Egipcie zginęło ponad 1,4 tys. jego zwolenników, ok. 15 tys. zatrzymano pod zarzutem terroryzmu, kilkaset osób skazano na karę śmierci. W grudniu 2013 roku nowe władze Egiptu uznały Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Egiptu zachęca Izrael do negocjacji _ Ten moment powinien być punktem wyjścia do osiągnięcia pokoju, który sprawi, że marzenie o współistnieniu stanie się rzeczywistością. Taka wizja zawarta jest w arabskiej inicjatywie pokojowej _.
Kerry pod ostrzałem krytyki izraelskich polityków Minister łączności Izraela Gilad Erdan powiedział, że sekretarz stanu USA nadal bije nowe rekordy, jeśli chodzi o próby zrozumienia regionu.
Egipskie samoloty bombardują Libię _ - Egipcjanie bombardują nas dzień i noc i chcą tylko doprowadzić do podziałów, abyśmy skierowali przeciw sobie broń - _mówi dowódca zastrzegający swoją anonimowość.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)