Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Dziennikarz Al-Dżaziry deportowany do Australii

0
Podziel się:

Peter Greste został skazany za wspieranie grupy terrorystycznej.

Peter Greste - pierwszy od lewej
Peter Greste - pierwszy od lewej (PAP/EPA)

Australijski dziennikarz Peter Greste, skazany w Egipcie na 7 lat więzienia, m.in za wspieranie _ grupy terrorystycznej _, został wydalony w niedzielę z tego kraju i odleciał do ojczyzny - poinformowały egipskie władze.

Na razie brak wiadomości na temat losu jego dwóch kolegów z telewizji informacyjnej Al-Dżazira: obywatela Kanady pochodzenia egipskiego Mohameda Fahmy i obywatela Egiptu Bahera Mohameda, którzy wraz z Australijczykiem zostali skazani w Kairze na kary pozbawienia wolności od 7 do 10 lat za rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości na temat Egiptu, które miały pomagać _ organizacji terrorystycznej _ - jak w oskarżeniu nazwano zakazane w Egipcie islamistyczne Bractwo Muzułmańskie.

Wydane w czerwcu 2014 roku wyroki skazujące trzech dziennikarzy zostały potępione przez organizacje praw człowieka i zachodnie rządy. ONZ zakwestionowała niezawisłość egipskich sądów. Sami skazani uznali wyroki za bezpodstawne, wskazując, że prowadzili tylko normalną działalność reporterską.

Wielu Egipcjan, jak pisze Reuters, widzi w mającej siedzibę w Katarze sieci Al-Dżazira siłę mogącą zdestabilizować ich kraj. Władze Egiptu zarzucają Al-Dżazirze wspieranie Bractwa Muzułmańskiego - ruchu islamistycznego. Z tego ruchu wywodził się odsunięty od władzy w sierpniu roku 2013 poprzedni prezydent Egiptu Mohammed Mursi.

Na początku stycznia najwyższa instancja sądowa Egiptu anulowała kary więzienia orzeczone wobec trzech dziennikarzy Al-Dżaziry i zarządziła przeprowadzenie nowego procesu w ich sprawie, o czym informował adwokat skazanych.

Nasiliły się wówczas spekulacje, że egipski prezydent Abd el-Fatah es-Sisi może ułaskawić dziennikarzy lub też wydać nakaz ich deportowania. Al-Dżazira oświadczyła w niedzielę, że cieszy ją uwolnienie z egipskiego więzienia Petera Greste i że domaga się uwolnienia dwóch pozostałych dziennikarzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Mubarak wyjdzie na wolność? Decyzja sądu Proces dotyczy sprzeniewierzenia 125 mln funtów egipskich (17,6 mln USD).
Zastrzelono policjantów. Przed kościołem Ataku dokonano w Wigilię Bożego Narodzenia, którą Koptowie obchodzą 6 stycznia.
Australia: Jest wniosek o deportację więzionego w Egipcie dziennikarza Adwokat australijskiego dziennikarza telewizji Al-Dżazira Petera Greste, który przebywa od roku w więzieniu w Egipcie, formalnie zwrócił się do egipskiego rządu o jego deportację - poinformowała w piątek rodzina Australijczyka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)