Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipski sąd zatwierdził kary więzienia dla znanych opozycjonistów

0
Podziel się:

Zorganizowali oni w listopadzie ubiegłego roku antyrządowe demonstracje bez zezwolenia władz.

Egipski sąd zatwierdził kary więzienia dla znanych opozycjonistów
(AP/Fotolink/East News)

Ahmed Maher, Ahmed Douma i Mohamed Adel, twórcy Ruchu 6 Kwietnia, są symbolami protestów z 2011 roku, które przyczyniły się do obalenia dyktatorskich rządów prezydenta Hosniego Mubaraka. Jeden z adwokatów skazanych ogłosił, że zamierzają oni teraz wystąpić o kasację wyroku, a jeśli do tego nie dojdzie, to zwrócą się do Afrykańskiego Trybunału Praw Człowieka i Ludów.

Agencja AP pisze, że działacze Ruchu 6 Kwietnia początkowo popierali Mohammeda Mursiego, pierwszego wybranego w wolnych wyborach prezydenta Egiptu, lecz zmienili stanowisko, gdy islamista Mursi zaczął rozszerzać swą władzę przy pomocy Bractwa Muzułmańskiego. Wsparli usunięcie Mursiego przez wojsko w lipcu 2013 roku po protestach milionów Egipcjan przeciwko jego rządom. Następnie jednak ruch potępił ograniczenia swobód oraz brutalność policji za obecnego rządu wspieranego przez armię.

Prorządowe media egipskie uważają ruch 6 Kwietnia za organizację mającą zagraniczne powiązania.

W listopadzie 2013 roku tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur podpisał ustawę, która - według obrońców praw człowieka - znacznie ogranicza prawo obywateli do zgromadzeń i pokojowych protestów. Zgodnie z nowymi przepisami na demonstracje potrzebna jest zgoda policji. Właśnie o naruszenie tego prawa oskarżeni byli aktywiści Ruchu 6 Kwietnia.

W ciągu ponad trzech lat od obalenia przez społeczną rewoltę prezydenta Mubaraka Egipcjanie systematycznie wychodzili na ulice, by zamanifestować swoje żądania lub okazać niezadowolenie. Protestowano przeciw rządom Mursiego, a po odsunięciu go od władzy także przeciwko wspieranemu przez wojsko rządowi tymczasowemu.

Czytaj więcej w Money.pl
Proces Mursiego odroczony. Protest obrońców Wszystko przez to, że podsądni zostali umieszczeni w dźwiękoszczelnych klatkach.
Mursi w sądzie w klatce. Dlaczego? W Kairze rozpoczął trzeci z czterech procesów obalonego przez wojsko prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego. Jest on oskarżony o szpiegostwo.
Nowe zarzuty dla Mursiego. Czwarty proces Mursi ma się pojawić 28 stycznia przed sądem w związku z oskarżeniem dotyczącym masowych ucieczek z więzień w 2011 roku.
Proces współpracowników reżimu. Uniewinnieni Były egipski premier z czasów prezydenta Hosniego Mubaraka, Ahmed Szafik, oraz dwaj synowie obalonego w lutym 2011 r. szefa państwa zostali uniewinnieni przez sąd w Kairze z zarzutów korupcyjnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)