Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Edward Snowden
01.07.2013 20:13

Edward Snowden poprosił o azyl polityczny

Snowden od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Amerykanin Edward Snowden, który ujawnił dane o inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez służby specjalne USA, poprosił o azyl polityczny w Rosji - podała agencja Reutera. Informację potwierdziły agencje rosyjskie, powołując się na przedstawiciela służb konsularnych Rosji. *

Kim Szewczenko, pracownik punktu konsularnego w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, poinformował, że reprezentująca Snowdena Sarah Harrison, podróżująca z nim pracowniczka demaskatorskiego portalu WikiLeaks, przekazała w niedzielę o godz. 22.30 (czasu miejscowego) jego prośbę o azyl w Rosji. Dodał, że na lotnisko przyjechał kurier i zabrał pakiet dokumentów - poinformowały agencje Interfax i ITAR-TASS.

Według ITAR-TASS rosyjska Federalna Służba Migracyjna twierdzi, że dotąd nie otrzymała żadnych dokumentów. Źródła w resortach siłowych ostrzegają zaś, że podejmowanie decyzji w sprawie przyznania Snowdenowi azylu może potrwać całe miesiące. Przypominaja, że podstawą przyznania azylu politycznego może być realne zagrożenie życia i zdrowia w kraju zamieszkania lub naruszenie praw i swobód.

Rosyjskie media przywołują artykuł w gazecie _ Los Angeles Times _, która napisała, że Snowden rano przekazał rosyjskim dyplomatom adresowaną do 15 krajów prośbę o azyl. Nie podano, o jakie kraje konkretnie chodzi. Do spotkania miało dojść na lotnisku Szeremietiewo.

W piśmie z prośbą o przyznanie azylu Snowden tłumaczy po raz kolejny, że nie jest zdrajcą i wyjaśnia swoje działania chęcią, by otworzyć światu oczy na naruszanie przez amerykańskie służby specjalne nie tylko praw amerykańskich obywateli, ale też mieszkańców państw Unii Europejskiej, w tym sojuszników z NATO.

Snowden od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.

Amerykanin ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Co ze Snowdenem? "Rosja nikogo nie wydaje" Na konferencji prasowej w Moskwie Putin zadeklarował również, że ekstradycja Snowdena do USA nie wchodzi w grę.
"Los Snowdena jest w rękach Rosji" Stwierdził prezydent Ekwadoru Rafael Correa. Podziękował przy tym Snowdenowi za ujawnienie zakresu działalności NSA.
Rosja wyda Snowdena? USA na to liczą Stany Zjednoczone oczekują od Rosji "rozpatrzenia wszystkich opcji".
Tagi: Edward Snowden, snowden, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz