Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Edward Snowden
08.07.2013 23:00

Edward Snowden może bez obaw wylądować w Irlandii

Sędzia Colm Mac Eochaidh uznał amerykański nakaz aresztowania za niespełniający wymogów formalno-prawnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(imago stock&people/EAST NEWS)

*Irlandzki sąd odrzucił wydany przez USA nakaz aresztowania byłego pracownika amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) Edwarda Snowdena, ściganego pod zarzutem kradzieży i ujawnienia tajnych informacji. *

Amerykanie chcą, by Irlandczycy aresztowali uciekiniera, od 23 czerwca przebywającego w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, gdyby miał wylądować w Irlandii w drodze do któregoś z krajów Ameryki Łacińskiej, które zaoferowały mu azyl.

Sędzia Colm Mac Eochaidh uznał amerykański nakaz aresztowania za niespełniający wymogów formalno-prawnych ponieważ nie określił, gdzie Snowden miał się dopuścić zarzucanego mu przestępstwa kradzieży mienia rządowego, ani co konkretnie miałby ukraść.

Mac Eochaidh uważa, że można domniemywać, iż zarzut kradzieży odnosi się do wykradzenia tajnych informacji i wykorzystania ich na szkodę rządu USA, ale nie można domniemywać, że Snowden dokonał kradzieży na Hawajach, gdzie pracował dla jednego z prywatnych podwykonawców NSA.

Władze USA zwróciły się do irlandzkiego sądu o tymczasowy nakaz aresztowania za pośrednictwem amerykańskiej ambasady w Dublinie. Irlandia jest jednym z państw, w których Snowden wystąpił a azyl polityczny, ale spotkał się z odmową, ponieważ prawo irlandzkie nie dopuszcza występowania o azyl z terytorium innego państwa.

Snowden ujawnił brytyjskiemu _ Guardianowi _ i innym gazetom tajne informacje dotyczące szerokiego zakresu elektronicznej inwigilacji praktykowanej przez NSA zarówno wobec Amerykanów jak i obcokrajowców.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Morales oferuje azyl Snowdenowi Ofertę azylu składa w proteście przeciwko USA i państwom europejskim.
Posłowie z wyspy chcieli ratować agenta Aby uzyskać schronienie w Islandii, poszukiwany były agent musiałby dotrzeć na teren tego kraju.
USA apelują do Ekwadoru. Chcą Snowdena Prezydent Ekwadoru Rafael Correa poinformował, że wiceprezydent USA Joe Biden poprosił go o azyl polityczny w Ekwadorze.
Tagi: Edward Snowden, snowden, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz