Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Edward Snowden apeluje do przywódców państw

0
Podziel się:

Obecna na spotkaniu ze Snowdenem słoweńska dziennikarka Polona Frelich twierdzi, że Amerykanin wygląda na człowieka zmęczonego psychicznie i fizycznie.

Edward Snowden apeluje do przywódców państw
(AP/Fotolink/East News)

Stany Zjednoczone domagają się od Rosji wydania Edwarda Snowdena. Rozmawiali o tym telefonicznie prezydenci obu krajów. Tymczasem były analityk CIA chce, aby pozwolono mu swobodnie podróżować po Rosji do czasu, aż uzyska azyl polityczny w którymś z krajów Ameryki Łacińskiej.

Swą prośbę Snowden przekazał w trakcie wczorajszego spotkania z rosyjskimi obrońcami praw człowieka i adwokatami. Znany rosyjski adwokat i członek Izby Społecznej, Anatolij Kuczerena, powiedział Polskiemu Radiu, że Amerykaninowi, bez względu na ocenę jego działalności, potrzebna jest pomoc. _ _

_ - On jest takim samym obywatelem jak i my wszyscy _ - powiedział adwokat. _ - Jeśli ktoś stawia mu jakieś zarzuty, to są odpowiednie procedury aby to zrobić, a na razie nikt tego nie zrobił. Tak więc sytuacja jest patowa. Nasze spotkanie z nim to krzyk duszy _ - dodał Kuczerena. _ - On jest w bardzo trudnej sytuacji, bez paszportu nie może ani wjechać do Rosji, ani stąd odlecieć. Chyba wszyscy się zgodzimy, że ktoś powinien mu pomóc _ - podkreślił rosyjski adwokat.

Tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że władze Rosji rozważą prośbę Snowdena o tymczasowy azyl pod warunkiem, że taką prośbę złoży oficjalnie i przestanie szkodzić amerykańskim interesom. Były analityk CIA obiecał, że powstrzyma się od dalszego ujawniania tajemnic. Jednak oficjalnej prośby o azyl na razie nie złożył.

Obecna na spotkaniu ze Snowdenem słoweńska dziennikarka Polona Frelich twierdzi, że Amerykanin wygląda na człowieka zmęczonego psychicznie i fizycznie. _ - Taki blady jest, wygląda jakby niczego nie rozumiał _ - powiedziała dziennikarka. _ - Prosi, żeby Rosja wpłynęła na Unię Europejską i Stany Zjednoczone, żeby nie przeszkadzano mu w zdobyciu azylu politycznego w Wenezueli. Naprawdę jest takim bezradnym dzieciakiem, który nie ma żadnej pomocy znikąd. Psychicznie może jeszcze jakoś sobie radzi, ale jest blady i bezradny jak chłopiec _ - twierdzi słoweńska dziennikarka.

Edward Snowden przebywa na lotnisku w Moskwie od 23 czerwca. Amerykański rząd poszukuje go za zdradę i szpiegostwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Ameryka Południowa czuje presję USA Wspólny Rynek Południa MERCOSUR domaga się, by amerykańską aferą szpiegowską zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ.
Snowden może bez obaw wylądować w Irlandii Sędzia Colm Mac Eochaidh uznał amerykański nakaz aresztowania za niespełniający wymogów formalno-prawnych.
Prezydent Morales oferuje azyl Snowdenowi Ofertę azylu składa w proteście przeciwko USA i państwom europejskim.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)