Notowania

e-dowód
24.02.2009 13:12

E-dowody już za dwa lata

Od początku 2011 r. dowody osobiste wyposażone będą w mikroprocesor.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ DPA)

Od początku 2011 r. wydawane będą elektroniczne dowody osobiste, wyposażone w mikroprocesor - powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Drożdż.

E-dowód będzie plastikową kartą wyposażoną w mikroprocesor. Na przykład w czasie wizyty u lekarza taki dowód pozwoli odczytać dane medyczne znajdujące się w systemie informatycznym służby zdrowia. Sam dowód jednak nie będzie nośnikiem tych danych.

_ Będzie to klucz do systemów teleinformatycznych, w których przechowywane są dane obywateli _ - powiedział Drożdż.

_ 1 stycznia 2011 r. to naturalny termin - kończy się bowiem 10- letni okres ważności pierwszych plastikowych dowodów, z których korzystamy dziś. Były one wydawane od 2001 r. i obywatele, którzy otrzymali je jako pierwsi, będą musieli je wymienić z powodu upływu terminu ważności _ - zaznaczył.

Dowód na nowy będzie można też wymienić dobrowolnie, jeszcze przed upływem terminu ważności.

_ Chcielibyśmy już w drugiej połowie 2010 r. pilotażowo wydać pierwsze e-dowody _ - powiedział Drożdż.

Dodał, że w grudniu 2008 r. rozpoczęło się postępowanie przetargowe na wybór doradcy strategicznego projektu. _ Jest już na finiszu. Myślę, że na przełomie marca i kwietnia będziemy podpisywać pierwsze umowy z firmami doradczymi _ - powiedział.

Wyjaśnił też, że w wyniku przetargów będzie wyłonionych kilka firm, z którymi MSWiA zawrze umowę ramową. W przetargu oferty złożyły konsorcja firm i pojedyncze firmy konsultingowe, m.in. Ernst & Young Business Advisory, Infovide-Matrix, Unizeto Technologies, ComArch i KPMG Advisory.

_ Chcielibyśmy od kwietnia tego roku rozpocząć prace z firmami, które wygrają przetarg i otrzymać od nich wsparcie, którego administracja przy tego typu projektach potrzebuje _ - powiedział Drożdż. Prace te potrwają do końca 2013 r.

Wyjaśnił, że projekt nie jest związany tylko z wprowadzeniem elektronicznego dowodu, ale także usprawnieniem działania rejestrów publicznych. _ Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie urzędy administracji publicznej będą miały dostęp do tych rejestrów. To doprowadzi do odmiejscowienia działań administracji _ - powiedział.

Tagi: e-dowód, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz