Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzisiaj Sejm zdecyduje o projekcie dla sześciolatków

0
Podziel się:

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków.

Dzisiaj Sejm zdecyduje o projekcie dla sześciolatków
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Sejm zdecyduje o losie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładającego zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków. O odrzucenie projektu wnoszą sejmowe komisje.

W czwartek przed rozpoczęciem drugiego czytania projektu Sławomir Kłosowski (PiS) pytał prowadzącego obrady wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha (SLD) czy na posiedzenie zostali zaproszeni inicjatorzy projektu, gdyż nie widział ich na sali. Wicemarszałek odpowiedział, że nie ma obowiązku takiego zapraszania i zaproszenie nie zostało wysłane. Kłosowski przypomniał, że obok obowiązku jest jeszcze dobry obyczaj. Zarzucił koalicji rządzącej, że chce projekt _ uśmiercić po cichu _.

Popierając wniosek połączonych sejmowych Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego o odrzucenie projektu Wiesław Suchowiejko (PO) zauważył, że projekt stracił na aktualności. _ _

_ Za cztery dni sześciolatki idą obowiązkowo do szkoły _ - przypomniał. Ocenił jednocześnie, że inicjatywa obywatelska nie poszła na marne, gdyż m.in. dzięki niej polskie szkoły zmieniły się, poprawiły się, jeśli chodzi o infrastrukturę i wyposażenie.

_ - Projekt ten stanowi doskonałą ilustrację, jak partie PO i PSL mieniące się obywatelską i ludową cichaczem ukręciły obywatelską inicjatywę Polaków obawiających się o przyszłość edukacyjną swoich dzieci _ - ocenił Kłosowski. Pytał dlaczego drugie czytanie projektu jest przeprowadzane dopiero trzy lata po złożeniu go w Sejmie. Na przewlekłość procedowania projektu zwrócił uwagę także Artur Ostrowski (SLD), nazwał to kpiną z demokracji, kpiną z projektów obywatelskich. Zapowiedział, że SLD poprze w głosowaniu projekt obywatelski.

Przedstawiciele klubów Twój Ruch i PSL nie zabrali głosu na mównicy sejmowej, swoje wystąpienia złożyli na piśmie do protokołu. Stanowiska w debacie nie zabrał w ogóle przedstawiciel Solidarnej Polski.

Chodzi o projekt przygotowany przez rodziców skupionych w Stowarzyszeniu Rzecznik Praw Rodziców i ruchu _ Ratuj Maluchy! _, pod którym zebrano prawie 350 tys. podpisów. Autorzy projektu Karolina i Tomasz Elbanowscy uzasadniali go tym, że większość szkół podstawowych w Polsce nie jest przygotowana na przyjęcie dzieci młodszych niż siedmioletnie, a nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego jest niedostosowana do ich potrzeb.

Głównym celem obywatelskiego projektu jest przywrócenie stanu sprzed reformy edukacji rozpoczętej w 2009 r.: oprócz zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków i obowiązku przedszkolnego pięciolatków, chodzi w nim także o powrót do tzw. starej podstawy programowej. Autorzy projektu chcieli też powstrzymania likwidacji szkół przez wprowadzenie do ustawy zapisu o konieczności ustalania przez samorządy sieci publicznych szkół i przedszkoli w porozumieniu z kuratorem oświaty. Opowiadali się ponadto za objęciem wychowania przedszkolnego - tak jak szkół - subwencją oświatową.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu odbyło się w połowie września 2011 roku, w ostatnim dniu ostatniego posiedzenia Sejmu poprzedniej kadencji. Ponieważ w przypadku projektów obywatelskich nie obowiązuje zasada dyskontynuacji (oznacza to, że nad projektem pracuje Sejm wyłoniony w kolejnych wyborach parlamentarnych), stąd pierwsze czytanie przeprowadzono ponownie w lutym 2012 r.

Następnie projekt trafił do połączonych komisji edukacji i samorządu, które w czerwcu 2012 r. opowiedziały się za jego odrzuceniem. Wniosek taki zgłosiło PO, tłumaczono to uchwaleniem pięć miesięcy wcześniej - w styczniu - nowelizacji ustawy o systemie oświaty przesuwającej wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków z września 2012 r. na wrzesień 2014 r.

W 2013 r. na wniosek rządu Sejm zdecydował, że we wrześniu tego roku do I klas wraz z siedmiolatkami obowiązkowo pójdą tylko sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Dzieci z drugiej połowy tego rocznika pójdą obowiązkowo do szkoły dopiero we wrześniu 2015 r. wraz z całym rocznikiem sześciolatków urodzonych w 2009 r.

MEN szacuje, że w tym roku w I klasach uczyć się będzie około 550 tys. dzieci, w tym ponad 190 tys. sześciolatków. Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu przeprowadzone zostanie w piątek rano. Poparcie tego wniosku przez Sejm oznacza zakończenie postępowania w tej sprawie.

Depesza pochodzi z serwisu PAP Legislacja

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowe kary za nieobecności w szkole Liczba kar wzrosła w ciągu ostatniego roku o 70 proc. Problem dotyczy też polskich uczniów.
Rządowy podręcznik. Tyle szkół go wybrało Na razie gotowe są tylko dwie z czterech części rządowego elementarza. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia jednak, że jeszcze w sierpniu przedstawiona zostanie trzecia część publikacji.
NIK ocenił szkoły na przyjęcie sześciolatków Według kontrolerów dalszego dostosowania wymagają stołówki i toalety szkolne.
edukacja
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)