Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dziś Sejm zadecyduje czy zakazać palenia w lokalach

0
Podziel się

To czy posłowie sami palą tytoń nie ma wpływu na ich podejście do zakazu.

Dziś Sejm zadecyduje czy zakazać palenia w lokalach
(16 Miles of String/CC/Flickr)
bEifymPV

To, czy posłowie sami palą tytoń, czy nie, nie ma wpływu na ich stosunek do ustawy wprowadzającej całkowity zakaz palenia papierosów w lokalach.

Bywa, że ci, którzy palą, są za restrykcyjnymi rozwiązaniami, a ci, którzy nigdy nie mieli papierosa w ustach - chcą liberalizacji zapisów._ _

_ - Nie palę, nigdy nie paliłem. Jestem lekarzem i generalnie jestem przeciwny paleniu tytoniu, ale nie zgadzam się z tym, by absolutnie zakazać palenia w lokalach gastronomicznych _ - mówi członek komisji zdrowiaJarosław Katulskiz PO. Jego zdaniem, takie rozwiązanie jest absurdalne, bo nie pozwala np. na palenie w czasie zamkniętej, prywatnej imprezy, np. na weselu zorganizowanym w restauracji. Według niego, zapis uderza też w swobodę gospodarczą i w swobody obywatelskie.

bEifymPX

Przewodniczący komisjiBolesław Piecha, poseł PiS, który popiera projekt w jego restrykcyjnej wersji, jest palaczem. _ - Wierzę, że ta ustawa pozwoli wielu osobom, które tak jak ja palą, podjąć właściwą decyzję o rzuceniu nałogu _ - dodał Piecha. _ - To przede wszystkim jest projekt, który ma zapewnić większe prawa dla tych osób, które nie palą _ - zaznaczył.

Joanna Muchaniedawno rzuciła palenie. _ - Jestem osobą niepalącą od trzech miesięcy _ - powiedziała. _ - Mam okresy palenia i niepalenia. Wcale się nie zdziwię, jeśli za kilka miesięcy będę znowu osobą palącą i nadal będę miała te same poglądy. Bo wtedy, kiedy pracowałam nad ustawą, paliłam _ - zaznaczyła. Mucha jest za tym, by w lokalach gastronomicznych tworzono zamknięte i wentylowane palarnie, z których dym nie będzie wydostawać się na zewnątrz.

bEifymQd

Według niej, nawet jeśli Sejm przyjmie ustawę z restrykcyjnymi zapisami, nie spowoduje to znaczących strat finansowych dla właścicieli lokali gastronomicznych. _ - Doświadczenia z innych krajów pokazują, że nawet gdybyśmy wprowadzili całkowity zakaz palenia, to w pierwszym miesiącu będzie jakiś spadek klientów, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że bardzo szybko poziom klientów wróci do okresu sprzed zakazu palenia. We wszystkich krajach mniej więcej taki schemat miał miejsce _ - wyjaśniła.

Mucha zwróciła natomiast uwagę na to, że projekt ograniczający palenie może mieć pozytywne efekty dla systemu opieki zdrowotnej. _ - Jeśli patrzymy na to od strony ekonomicznej, to się jak najbardziej opłaca _ - zaznaczyła poseł.

WedługElżbiety Streker-Dembińskiej z Lewicy fakt, że sama pali papierosy, nie ma wpływu na jej ocenę projektu ustawy. Przyznała, że chce rzucić palenie. _ - Jestem za tym, by rzucać palenie, moja cała rodzina już nie pali - odniosła sukces. Ja na razie noszę się z takim zamiarem i wolę być przekonywana, a nie zmuszana _ - zaznaczyła.

USTAWA ANTYNIKOTYNOWA:

bEifymQe
bEifymQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)