Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jazydzi
16.08.2014 12:18

Dżihadyści w Iraku zabili 80 Jazydów na północy kraju

Konwój uzbrojonych ludzi z Państwa Islamskiego wjechał do wioski. Zabrali się za mieszkańców, głównie Jazydów, którzy do tej pory nie uciekli, i dokonali masakry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Jazydzi na granicy iracko-syryjskiej.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zamordowali wczoraj po południu 80 mężczyzn z mniejszości religijnej Jazydów na północy Iraku - poinformowali przedstawiciele pobliskiego regionu autonomicznego Kurdystanu.

Od początku sierpnia dżihadyści przeprowadzili ofensywę na zamieszkane przez Jazydów i chrześcijan miasteczka i wioski w prowincji Niniwa. Dżihadyści zarówno chrześcijanom, jak i Jazydom, których nazywają _ czcicielami diabła _, dają wybór między śmiercią a konwersją na islam.

_ - Mamy informację z wielu źródeł w regionie i od służb wywiadowczych, że wczoraj po południu konwój uzbrojonych ludzi z Państwa Islamskiego wjechał do wioski Kocho. Zabrali się za mieszkańców, głównie Jazydów, którzy do tej pory nie uciekli, i dokonali masakry _ - powiedział przedstawiciel władz Hosziar Zebari, twierdząc, że zginęło _ około 80 osób _.

Od czerwca br. Irak stoi w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego i sprzymierzonych z nimi sunnickich bojowników z innych ugrupowań, którzy opanowali większość terytoriów tego państwa na północy i zachodzie. Chcą oni tam ustanowić islamski kalifat, w którym obowiązywać ma bezwzględne prawo szariatu.

Dziesiątki tysięcy Jazydów schroniło się w pustynnym pasmie górskim Sindżar. Amerykańskie i irackie samoloty zrzuciły im zapasy wody i żywności a ostatnio Kurdowie z sąsiedniej Syrii wywalczyli dla nich korytarz, który umożliwił około 45 tys. uchodźcom ucieczkę.

Czytaj więcej w Money.pl
900 dżihadystów z Francji Francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve powiedział, że wśród Fancuzów, którzy _ robią dżihad _, niektórzy są "prawdopodobnie" w Iraku.
USA o Jazydach: "Ewakuacji raczej nie będzie" Zespół złożony z żołnierzy USA oraz pracowników amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego wylądował wczoraj nad ranem na wierzchołku masywu górskiego Sindżar.
Władze Kurdystanu ewakuują jazydów Kilkanaście tysięcy osób w popłochu uciekło z domów w irackie góry. Większość szła pieszo, w upale, bez wody i jedzenia.
Tagi: jazydzi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz