Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dżihadyści w Iraku. Nie będzie interwencji lądowych wojsk amerykańskich

0
Podziel się:

Prezydent USA zapewnił, że nie dojdzie do operacji lądowej przeciw Państwu Islamskiemu. - Siły amerykańskie wysłane do Iraku nie mają za zadanie podjęcia misji bojowej - podkreślił.

Dżihadyści w Iraku. Nie będzie interwencji lądowych wojsk amerykańskich
(PAP/EPA)

Prezydent USA Barack Obama wykluczył udział amerykańskich sił lądowych w operacji przeciw dżihadystom w Iraku. Dzień wcześniej przewodniczący kolegium szefów sztabów generał Martin Dempsey mówił, że może zarekomendować wysłanie do Iraku wojsk lądowych.

Obama zapewnił, że nie dojdzie do operacji lądowej przeciw Państwu Islamskiemu. - _ Chcę wyrazić się jasno: siły amerykańskie wysłane do Iraku nie mają za zadanie podjęcia misji bojowej _ - oświadczył prezydent.

Wczoraj przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Dempsey oświadczył podczas przesłuchania w Kongresie, że zarekomenduje prezydentowi wysłanie do Iraku amerykańskich wojsk lądowych, jeśli obecny plan walki z Państwem Islamskim (IS) zawiedzie.

Wystąpienie Dempseya zaniepokoiło Demokratów w Kongresie, toteż Obama poczuł się w obowiązku zapewnić, podczas wystąpienia w bazie wojsk powietrznych w Tampie na Florydzie, że _ nie wyśle sił USA na kolejną wojnę na terytorium Iraku _. Prezydent dodał, że ponad 40 państw zaoferowało już USA pomoc w ramach koalicji walczącej z IS.

Administracja USA zabiega o poparcie Kongresu dla planu wsparcia irackiej armii w walce z islamistami. Polega on na atakach lotnictwa USA na cele IS, dzieleniu się danymi wywiadowczymi i pomocy amerykańskich doradców wojskowych. Mieliby oni pomóc siłom irackim m.in. w planowaniu operacji i koordynowaniu wsparcia militarnego od państw antyislamistycznej koalicji.

Państwo Islamskie, uważane za najsilniejszą i najbogatszą obecnie organizację dżihadystyczną na świecie, w ostatnich miesiącach opanowało znaczne obszary w Iraku i w Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Kerry za globalną operacją przeciwko islamistom Sekretarz stanu USA powiedział w Egipcie, że obecne działania militarne przeciwko Państwu Islamskiego są niewystarczające.
Pomogli Amerykanom zabić szefa terrorystów Francois Hollande nakazał wywiadowi francuskiemu przekazanie Amerykanom informacji o miejscu pobytu przywódcy somalijskich terrorystów.
"Tutaj nie ma miejsca dla takiej organizacji" Zakaz obejmuje wszelkiego rodzaju udział w działaniach Państwa Islamskiego, propagowanie go na portalach społecznościowych, czy na demonstracjach, noszenie symboli tego ugrupowania i zbierania dla niego pieniędzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)